Ukrajinský Naftogaz radikálně snižuje odběr ruského plynu | E15.cz

Ukrajinský Naftogaz radikálně snižuje odběr ruského plynu

Ukrajinský Naftogaz radikálně snižuje odběr ruského plynu
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jeremy Buckingham CC BY 2.0 Flickr

ČTK

Ukrajinská státní společnost Naftogaz radikálně snižuje odběr ruského plynu z původních 147 milionů kubických metrů denně na zhruba pětinu. Dnes o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na své zdroje v energetickém průmyslu. Gazprom ujistil, že dodávky plynu do Evropy nejsou ohroženy. Ukrajina nyní navíc vyjednává o reimportu plynu ze Slovenska.

Naftogaz v pondělí odebral od Gazpromu 28 milionů kubických metrů plynu, dodávky postupně snižuje od začátku února.

Zdroje z ruského ministerstva energetiky agenturu ITAR-TASS informovaly, že snížení odběru plynu je patrné v celé Evropě. Jednou z příčin je teplá zima. Naftogaz měl v únoru odebrat 3,2 miliardy krychlových metrů, při nynějším tempu odběru bude ale celkový objem asi o půl miliardy krychlových metrů nižší.

Ukrajinský ministr energetiky Eduard Stavyckyj dnes podle agentury ITAR-TASS uvedl, že jedná se Slovenskem o možnosti reimportu plynu v ročním objemu deset miliard kubíků. To by znamenalo více než pětinu ukrajinské roční spotřeby: podle Reuters Ukrajina ročně odebere 55 miliard kubických metrů plynu, z toho více než polovinu z Ruska.

Plyn výměnou za splátky dluhu

Ruský Gazprom od letošního ledna snížil cenu plynu pro Ukrajinu pro první letošní kvartál na 268,5 dolaru za tisíc krychlových metrů. Dřívější cena, dohodnutá v roce 2009, činila 400 dolarů. Podmínkou snížení ceny byla úhrada dřívějšího dluhu.

Počátkem tohoto týdne Naftogaz uhradil polovinu dlužné částky za plyn odebraný v loňském roce. Počátkem února Gazprom oznámil, že výše ukrajinského dluhu za leden činí 658 milionu dolarů a za rok 2013 přes 2,6 miliardy. Naftogaz Rusko požádal o odklad splátky dluhu do poloviny dubna.

O zachování ceny 268,5 dolaru za tisíc krychlových metrů i pro druhý letošní kvartál se má rozhodnout do 10. dubna.

Ruský prezident Vladimir Putin se na konci loňského roku dohodl se svým nyní již sesazeným ukrajinským protějškem Viktorem Janukovyčem na snížení ceny ruského zemního plynu pro Ukrajinu o třetinu a na půjčce 15 miliard dolarů pro Kyjev. Tato dohoda následovala poté, co ukrajinská vláda odstoupila od podpisu asociační dohody s Evropskou unií.

Rusko-ukrajinské vztahy týkající se dodávek plynu jsou důležité i pro Evropu, která dovozem ruského plynu pokrývá zhruba čtvrtinu své poptávky po této strategické surovině. Střety mezi Kyjevem a Moskvou způsobily vážné narušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu do Evropy v letech 2006 a 2009. Členské země EU Bulharsko a Slovensko kvůli tomu zůstaly v době hluboké krize bez plynu.

Rusko rozšiřuje sféru vlivu, zbraněmi jsou plyn a obchod

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!