Amazon zřídí u Prahy obří sklad pro západní Evropu | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Amazon zřídí u Prahy obří sklad pro západní Evropu

Amazon zřídí u Prahy obří sklad pro západní Evropu
Amazon
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Sean MacEntee
Daniel Novák

Daniel Novák

Americký internetový kolos Amazon se rozhodl svou expanzi do České republiky dávkovat. Oficiálně už oznámil, že ještě letos otevře nedaleko pražského letiště centrum pro vrácené zboží z Německa. Jak už však deník E15 napsal dříve, aktivity firmy v Česku tím rozhodně nekončí.

Druhý projekt svým rozměrem výrazně předčí centrum pro německé vratky. „Půjde o velký sklad pro zásobování západní Evropy,“ řekl zdroj obeznámený s děním kolem Amazonu. Areál, v němž vznikne nejméně tři tisíce pracovních míst, chce mít Amazon hotový do roka. Horkým kandidátem jsou pozemky u obce Jeneč na západ od Prahy. Druhou možnou lokalitou pro sklad je nedaleká Dobrovíz.

Třetí projekt Amazonu konečně potěší všechny, kdo touží po objednávkách z domény Amazon.cz, která však zatím zájemce přehazuje jen na evropský web obchodu. Podle zdroje se totiž chystá výstavba dalšího obřího logistického centra, tentokrát pro střední a východní Evropu. A tím i vstup Amazonu na trhy v regionu. „Relevantní lokalita pro tento sklad je určitě Brno,“ poznamenal zdroj. Stejně tak je prý možné, že logistické centrum může vzniknout v Bratislavě. Další sklady postaví Američané pravděpodobně v Polsku.

Samotný Amazon zatím k plánům ve střední a východní Evropě mlčí s výjimkou již avizovaného centra pro vrácené zboží u Ruzyně. Expanze ale zapadá do ohlášené strategie firmy spočívající v pumpování peněz do nových skladů a oblastí. Kvůli těmto investicím byla společnost za druhé čtvrtletí ve ztrátě.

Centrum pro vrácené zboží, které si Amazon pronajme u letiště od developerské společnosti Panattoni, bude mít 25 tisíc metrů čtverečních a bude zaměstnávat kolem tisícovky lidí. Ve srovnání s plánovaným mezinárodním skladem u Prahy je to ale trpaslík. Chystané sklady mají mít kolem sta tisíce čtverečních metrů. Logistický areál pro střední a východní Evropu nebude menší.

Soupeření o Amazon mezi Jenčí a Dobrovízem je také soubojem mezi konkrétními developery, společnostmi Goodman a Panattoni. Želízkem v ohni Goodmanu je Jeneč. Tamních 42 hektarů pozemků sice ještě patří developerské firmě Skanska Property, avšak Goodman si je už rezervoval. Výhoda parcel spočívá v tom, že mají z předchozích let územní rozhodnutí i stavební povolení. Zastupitelstvo Jenče si jen při jednání se zástupci Goodmanu a Skansky vyžádalo zpracování nové hlukové studie.

Proti tomu společnost Panattoni nabízí Amazonu volné parcely ve svém dobrovízském areálu Panattoni Park Prague Airport, který může rozšířit ještě zhruba o sto tisíc metrů čtverečních pronajímatelných ploch. „Územní rozhodnutí pro tuto lokalitu bylo vydané, stavební povolení je však zatím jen pro některé stavby,“ uvedl vedoucí stavebního úřadu Hostivice Vojtěch Budil.

V případě středoevropských skladů Amazonu připadají do úvahy rozsáhlé pozemky, které u Brna vlastní developer CTP. Šéf společnosti Remon Vos sice v nedávném rozhovoru pro týdeník Euro jednání s Amazonem nepotvrdil, avšak podle zdrojů Eura už sondování probíhá.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!