Číňané ztrojnásobili nákupy evropských realit, loni utratili tři miliardy eur | E15.cz

Číňané ztrojnásobili nákupy evropských realit, loni utratili tři miliardy eur

Číňané ztrojnásobili nákupy evropských realit, loni utratili tři miliardy eur
Panorama londýnské čtvrti City i s "Okurkou"
• 
ZDROJ: Wjfox2005 - Wikimedia Commons

Daniel Novák

Evropské nemovitosti čím dál více lákají čínský kapitál. Zatímco předloni Číňané v Evropě nakoupili reality za 978 milionů eur, loni se tyto jejich investice zvýšily trojnásobně na 3,1 miliardy eur. Vyplývá to z nové studie poradenské firmy Real Capital Analytics.

Stavidla pro čínské realitní investice se uvolnila loni v květnu, když čínský regulátor umožnil tamním pojišťovnám nakupovat nemovitosti v zahraničí. O měsíc později čínská pojišťovna Ping An koupila v Londýně za 260 milionů eur budovu pojišťovny Lloyd’s.

Největší zářez ovšem učinil čínský fond China Investment Corporation, který na sklonku loňského roku koupil londýnský kancelářský komplex Chiswick Park za 917 milionů eur. Peníze v tomto případě inkasoval americký investiční obr Blackstone.

Čínský kapitál v Česku

Nelze vyloučit, že se čínský realitní kapitál v blízké budoucnosti objeví také v Česku, ačkoli se to může stát v trochu skryté podobě. „Neočekávám, že by čínští investoři vstupovali na náš trh přímo, ale prostřednictvím některého ze zavedených evropských investičních domů,“ uvedl konzultant investičního oddělení poradenské společnosti Jones Lang LaSalle Dušan Šťastník.

Vedoucí investic v konzultantské firmě DTZ Ryan Wray soudí, že velikost tuzemského trhu je pod rozlišovací schopností čínských finančníků. „Čínští investoři se v současné době zaměřují na střední a východní Evropu jako region, tudíž vidí příležitosti i v České republice, primárně jsou však v našem regionu zaměření na Polsko,“ sdělil Wray.

Nástup čínských realitních investorů přichází v době, kdy se evropskému trhu nadmíru daří. Jen v posledním loňském čtvrtletí změnily majitele reality za 46 miliard eur, což podle DTZ znamenalo meziroční nárůst trhu o 17 procent. DTZ odhaduje, že mimoevropští investoři s převahou peněz z Asie budou v Evropě posilovat také letos.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!