Nabídka nových bytů v Praze spadla o pětinu, developeři s výstavbou vyčkávají | E15.cz

Nabídka nových bytů v Praze spadla o pětinu, developeři s výstavbou vyčkávají

Nabídka nových bytů v Praze spadla o pětinu, developeři s výstavbou vyčkávají
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Dominik Bachůrek

čap

Developeři v metropoli vyčkávají na příznivější dobu, v polovině letošního roku nabízeli ve svých projektech o 18 procent méně dostavěných bytů, než tomu bylo v loňském roce. Zároveň se ale chystají na novou výstavbu, vyplývá to z analýzy developerské společnosti Crestyl.

Kdo si chtěl v pololetí pořídit byt v některé z pražských městských částí, měl na výběr z 6182 nových bytů v 356 projektech. Přibližně třetina bytů byla dokončena a 21 procent nabízených bytů by mělo být dostavěno během jednoho roku, zbytek později.

Počet prodaných bytů v Praze v prvním pololetí vzrostl na 2735, většina z nich, 81 procent, se prodala za cenu mezi 40 a 70 tisíci korunami za metr čtvereční. Průměrná cena bytů se podle Crestylu pohybuje okolo 65 tisíc korun za metr čtvereční.

Nejvíce bytů kupci mohli sehnat v cenové relaci 55 tisíc korun za metr čtvereční. Mezi byty prodanými v prvním pololetí dominovaly nemovitosti za cenu mezi 50 a 60 tisíci korunami za metr čtvereční, kterých bylo přes 41 procent. Levněji i dráže developeři prodali vždy přibližně 30 procent bytů. Nejdražší pražské byty v nabídce se nalézaly tradičně v tříkilometrovém kruhu kolem historického centra, tedy v první městské části, kterou následovaly Prahy 2 a 6.

Graf bytyGraf bytyAutor:
Zdroj Crestyl

Obchodní ředitel developerské skupiny Crestyl Radim Sayed uvedl, že brzy očekává konec stavební stagnace. „Začalo více stavět, předpokládáme, že v tomto i v příštím roce se v Praze postaví přes 4000 nových bytů. Zároveň je stále patrný trend, že kupující preferují pořízení nemovitostí, které jsou dokončené nebo těsně před dokončením, většina prodaných bytů byla právě v takových projektech,“ poznamenal.

Z dokončených bytů podle něj developeři prodali 68 procent. Z bytů, které se ještě tento rok dokončí, mají firmy kupce již pro 71 procent z nich a předprodejem je zajištěna i více než polovina bytů, které se postaví za rok. Mezi takzvané ležáky, to jsou nemovitosti, které developeři dokončili před dvěma lety, spadá podle Sayeda přibližně devět procent bytů. Přes 60 procent nabízených bytů je ještě ve výstavbě či pouze na papíře.

Graf bytyGraf bytyAutor:
Zdroj Crestyl

Autor: čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!