Nové byty v Praze rekordně zdražily. O 5,5 procenta za kvartál | E15.cz

Inspirativní rozhovory

Inspirativní rozhovory Vstoupit do speciálu

Nové byty v Praze rekordně zdražily. O 5,5 procenta za kvartál

Nové byty v Praze rekordně zdražily. O 5,5 procenta za kvartál
Nová Hostivař
• 
ZDROJ: Ekospol

ČTK

Tržní ceny nových bytů v Praze ve druhém čtvrtletí vzrostly meziročně o 5,5 procenta. Jde o největší meziroční růst od prvního čtvrtletí roku 2009, tedy za celou dobu, kdy tento ukazatel ČSÚ sleduje.

Zdražily i staré byty. V Praze jejich cena vzrostla proti loňskému roku o 5,3 procenta, v Česku bez hlavního města o 4,4 procenta. Plošný růst cen nových bytů v Praze má podle předsedy představenstva Central Group Dušany Kunovského několik příčin.

„Tou první a již mnohokráte zmíněnou jsou stabilně rostoucí ceny stavebních prací a materiálů, jejichž růst pozorujeme zhruba od druhé poloviny roku 2013. Druhou příčinou pak je dlouhodobě rostoucí poptávka po novém bydlení doprovázená historicky nejnižšími úroky hypoték. Právě hypotéky v kombinaci s příznivými cenami činí nové bydlení v dnešní době nejdostupnějším v novodobé české historii,“ uvedl Kounovský.

Čísla ČSÚ vychází ze skutečných prodejních cen zkolaudovaných nemovitostí. Úřad využívá data od ministerstva financí, které shromažďuje údaje od finančních úřadů na základě daňových přiznání k dani z převodu nemovitosti. Jde tak o reálné, skutečně zaplacené ceny.

Statistiku ovlivňují i byty, které ještě nemusí být ani postaveny. Stačí, když za něj kupující zaplatil rezervační poplatek a developer ho vyřadil z nabídky

Své údaje zveřejňují také tři z pěti největších developerských společností Ekospol, Skanska Reality a Trigema. Jejich data ukazují na nižší zdražení. „Trend růstu cen nových bytů v Praze můžeme potvrdit, konkrétní čísla jsou však dle našeho názoru významně ovlivněna použitou metodikou. Domníváme se, že růst cen nebyl tak vysoký, jak uvádějí statistici,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Podle Trigemy vzrostla cena nových bytů v Praze prodaných ve druhém čtvrtletí jen o 0,1 procenta na 55 555 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně dokonce klesla o 1,1 procenta. Statistiku však výrazně ovlivnil jeden velký projekt Ekospolu, který od dubna do června prodal v Hostivaři 200 nových bytů.

Bez jejich započítání by prodejní cena nových bytů prodaných ve druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 8,1 procenta na 60 008 korun za metr čtvereční. Takřka tři čtvrtiny prodaných bytů ve druhém čtvrtletí měla prodejní cenu nižší než 60 tisíc korun za metr čtvereční.

Developeři při výpočtu využívají ceníky jednotlivých developerských společností. Za prodaný byt považují takový, u něhož se objeví poznámka prodáno, či úplně zmizí z nabídky. Statistiku tak ovlivňují i byty, které ještě nemusí být ani postaveny. Stačí, když za něj kupující zaplatil rezervační poplatek a developer ho vyřadil z nabídky.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!