Praha upraví Rohanský ostrov. Má pomoci při povodních | e15.cz

Praha upraví Rohanský ostrov. Má pomoci při povodních

Ruiny na Rohanském ostrově
Ruiny na Rohanském ostrově
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Draceane - Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Praha upraví oblast Rohanského ostrova v Karlíně. V místech bývalého průmyslového areálu vznikne oddychová zóna s pěšinami, lavičkami, tůněmi nebo dřevěným molem. Oblast bude sloužit také k zadržení vody při povodních. Praha za úpravy zaplatí asi 170 milionů korun bez DPH.

Úpravy oblasti město rozdělilo na dvě zakázky, první z nich má hodnotu 150 milionů, druhá 20 milionů korun bez DPH. Jejich cílem je vytěžením terénu vytvořit zónu pro oddych a rekreaci. U Vltavy by tak vznikl poldr, který by mohl sloužit i v boji proti povodním.

„Takto řešené území vytváří tedy zároveň prostor k oddychu a rekreaci, retenční prostor při velkých vodách a zajímavý, biologicky hodnotný krajinný prvek jako domovské prostředí velké řady živočichů prakticky ve středu města,“ uvádí se v důvodově zprávě, kterou měli k dispozici radní hlavního města při schvalování vyhlášení zakázky.

Odtěženo by mělo být asi 190 tisíc kubických metrů zeminy. Kolem Rohanského ostrova tak bude vytvořeno koryto a tůně. „Úpravou terénu bude vytvořen retenční prostor o objemu 80 tisíc metrů krychlových, což odpovídá dvacetileté vodě,“ dodává dokument.

Praha již má na zaplacení prací připraveny peníze, počítá zároveň s příspěvkem z fondů Evropské unie za zhruba 100 milionů korun. Po dokončení odtěžení zeminy z oblasti by měla následovat druhá etapa, během které budou v oblasti vybudovány cesty pro chodce, lavičky, odpadové koše, stojany na kola a hřiště pro děti nebo lezecká stěna. Vzniknout by také mělo dřevěné molo „ke krátkodobému pobytu návštěvníků zajišťující zajímavý bližší kontakt s vodou“. I na tuto část chce Praha čerpat z fondů EU.

Magistrát již na první etapu úprav Rohanského nábřeží vypsal veřejnou zakázku. Firmy se mohou hlásit do poloviny června. Magistrát předpokládá, že stavební práce budou trvat rok a půl.

Autor: ČTK
Newslettery