Předzvěst obratu. Počet prodaných pražských bytů se výrazně propadl, růst cen zpomaluje

Bytové domy v Praze

Bytové domy v Praze Zdroj: Sekyra Group

Bytové domy v Praze
Bytové domy v Praze
3
Fotogalerie

Nabídka nových pražských bytů poprvé od března roku 2020 mírně stoupla. Zásadně totiž ubylo prodejů, kterým šlapou na brzdu nejen dlouhodobě rostoucí ceny nemovitostí, ale nyní také vysoké sazby u hypoték a další zdražující položky v rozpočtech domácností. Od začátku roku si nové bydlení z nabídky pražských developerů pořídilo jen něco málo přes tisíc lidí, což je nejmenší kvartální objem od roku 2018.

„Pokud srovnáme 1050 prodaných bytů od začátku tohoto roku s loňským extrémním rokem, jde o padesátiprocentní propad. Ale i v porovnání s rokem 2020, který byl standardní, je to o pětinu prodaných bytů méně,“ shrnul výsledky analýzy bytového trhu od společností Central Group, Skanska a Trigema předseda představenstva investiční skupiny Trigema Marcel Soural. Dodal, že vzhledem k vývoji na hypotečním trhu očekává u objemu prodaných bytů stagnaci nebo mírný pokles.

Přestože ceny nových bytů zatím nadále stoupají, tempo růstu zpomaluje a odhady dalšího vývoje jsou ze strany developerů po delší době pro kupující příznivé. „Nadále očekáváme větší stabilizaci cenové úrovně. Po propsání všeobecných inflačních vlivů se ceny na nějaký čas usadí,“ sdělil šéf Trigemy.

Zpomalení prodejů bytů je podle Marcela Sourala hlavní důvod širší nabídky, která oproti konci roku vzrostla o dvanáct procent. K dispozici je na trhu nyní asi 3200 nových bytů. „Nabídka je ale stále slabá. Aby se uspokojily dlouhodobé tržní potřeby, musela by být alespoň trojnásobná,“ zhodnotil předseda představenstva Skanska Reality Petr Michálek. Proti ale stále stojí zdlouhavé povolování nových staveb, k jehož zefektivnění prozatím nedošlo i kvůli neustálému odkládání účinnosti nového stavebního zákona.

 

V tuto chvíli ale tlačí ceny nadále vzhůru drahé vstupy, hlavně drahé materiály. Mezi developery a stavebními firmami navíc panuje obava z toho, jak dlouho budou nedostatkové materiály vůbec k dostání. Stavby by pak museli úplně zastavit. Zatím ale bojují s enormním nárůstem cen a jejich nepředvídatelností. „Dodavatelé dneska nepodepíšou smlouvu bez inflační doložky, a my si tak nemůžeme být jistí výslednou cenou materiálu, a tedy ani bytu. Navíc jsem přesvědčen o pokřivení trhu vyššími maržemi ze strany výrobců a dodavatelů, kteří využívají situace a do cen nepromítají pouze vyšší náklady na výrobu,“ řekl Marcel Soural.

Právě nepředvídatelnost cen je důvodem toho, že se ceny nově nabízených bytů vyšplhaly až k hranici 166 tisíc korun za metr čtvereční. „Developeři si už do ceny bytů začínají od začátku roku promítat rizikovou přirážku. Ani ta ale nemusí ve finále stačit,“ varoval šéf Trigemy.

Aby firmy zmírnily riziko, upravily také svůj marketing. „Před deseti lety byl trend prodávat byty na papíře, nyní se to posouvá až po začátku stavby,“ vysvětlil ředitel marketingu společnosti Trigema Michal Netolický. Společnost Cresco například pouští byty do prodeje postupně v menších objemech, aby měla možnost cenu optimalizovat podle aktuální situace. Podobně postupuje i společnost Skanska Reality. „Případné zvýšení cen materiálů a dalších vstupů promítneme do cen ještě neprodaných bytů,“ uvedl mluvčí Skanska Reality Jan Pohorský.

Bytová krize: Proč jsou v Česku tak drahé byty a nájmy?

Video placeholde
• Videohub