Realitní trh v USA ožívá. Prodej nových domů je na pětiletém rekordu | E15.cz

Realitní trh v USA ožívá. Prodej nových domů je na pětiletém rekordu

Realitní trh v USA ožívá. Prodej nových domů je na pětiletém rekordu
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Mr.TinDC via Flickr

pav

Prodej nových rodinných domů ve Spojených státech se v lednu dostal na maximum za pět a půl roku. Údaje ministerstva obchodu USA tak zmírňují obavy z prudkého útlumu na americkém trhu bydlení.

Prodej nových domů se proti předešlému měsíci zvýšil o 9,6 procenta na celoročně přepočtené tempo 468 tisíc domů, nejvyšší úroveň od července 2008. V meziročním srovnání byl prodej vyšší o 2,2 procenta.

Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že v lednu prodej klesne na celoroční tempo 400 tisíc jednotek. Prosincový pokles byl podle opravených údajů výrazně mírnější, než ukázala předběžná zpráva.

Ekonomové čekali v lednu propad prodeje kvůli neobvykle silným mrazům a sněhovým bouřím na většině území USA, které se negativně podepsaly na trhu starších domů a na zahajování staveb. Prodej nových domů ale prudce rostl jak na Severovýchodě, tak na Jihu USA a klesl jen na Středozápadě.

Americký trh bydlení ztrácel dynamiku už od druhé poloviny loňského roku, kdy se zvýšily hypoteční úroky a začal se projevovat nedostatek nemovitostí na trhu. Dosavadní lednové údaje z trhu bydlení vyvolávaly obavy z jeho prudkého útlumu.

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!