Schváleno. Daň z nabytí nemovitosti bude platit kupující | E15.cz

Schváleno. Daň z nabytí nemovitosti bude platit kupující

Schváleno. Daň z nabytí nemovitosti bude platit kupující
chata (ilustrační foto)
• 

ČTK

Při realitních transakcích v současnosti platí čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti většinou prodávající. To se ale změní, nově tato povinnost připadne na kupujícího. Počítá s tím novela zákonného opatření, kterou schválila Sněmovna. Musí ji ještě schválit Senát a podepsat prezident. Změna vstoupí v platnost první den třetího měsíce od vyhlášení ve sbírce, kupující tak začnou platit daň zřejmě až od podzimu. Loni na této dani stát vybral téměř 11 miliard korun.

Vláda si od této změny slibuje větší jednoznačnost zákona i lepší výběr daně. Současný zákon dává možnost oběma stranám transakce, aby se dohodly, která z nich daň zaplatí; zpravidla ji platí prodávající a kupující je v pozici ručitele. Změna zákona tento institut ručení ruší. Sazbu daně čtyři procenta ponechává beze změny.

Daň z nabytí platí nabyvatel nemovitosti už podle současné právní úpravy, a to ve stanovených případech, jako jsou třeba dražby nebo vydržení. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už dříve ujistil, že banky se této změně přizpůsobí a budou klientům půjčovat i na zaplacení daně.

Podle ministerstva financí zákon i nadále umožní poplatníkům odečítat si od základu daně z příjmu úroky z hypotéky nebo ze stavebního spoření, pokud z úvěru zaplatí nejen nemovitost, ale nově i daň z nabytí.

ODS chtěla daň zrušit

Občanští demokraté neuspěli s návrhem na zrušení celé daně z nabytí, kterou považuji za zbytečnou. „Vůbec nic by se nestalo, ušetřili bychom statisíce daňových přiznání ročně,“ hájil tento návrh předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Sněmovna neschválila ani jeden z návrhů ODS na snížení sazby daně na tři, dvě ani jedno procento.

Novela také bez dalších podmínek osvobozuje kraje, obce a jejich svazky od placení daně z nabytí. Poslanci schválili pozměňovací návrh, který znamená, že samosprávy v tomto případě nebudou muset ani podávat daňové přiznání.

Předloha zjednodušuje určení základu daně v případě směny nemovitých věcí. Další změna se týká osvobození prvního úplatného nabytí nových staveb a jednotek. Nově se toto osvobození bude vztahovat pouze na stavby a jednotky dokončené nebo užívané, nikoliv na rozestavěné.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!