V Praze letos vznikne nejvíc kanceláří od krize. Vyhrotí se boj o klienty | E15.cz

V Praze letos vznikne nejvíc kanceláří od krize. Vyhrotí se boj o klienty

V Praze letos vznikne nejvíc kanceláří od krize. Vyhrotí se boj o klienty
Kancelářská budova The Blox
• 
ZDROJ: bpd development

ČTK

Developeři letos plánují pustit na pražských trh nejvíce nových kanceláří od krize, až 200 tisíc metrů čtverečních, a kvůli tomu očekávají pokles nájemného. Vyplynulo to z nejnovější studie developerských společností. Loni bylo v hlavním městě v 16 budovách dokončeno 149 tisíc metrů čtverečních administrativních ploch, což bylo nejvíce od předkrizového roku 2009.

„Trh kancelářských prostor se v Praze potýká s přílivem nově dokončovaných projektů. Na druhé straně, kancelářské nemovitosti v dobré lokalitě jsou preferovanou formou investice mezinárodních skupin a fondů. Přebytek volných peněz na trhu a související nízké úrokové sazby posilují poptávku a ve výsledku určují situaci na trhu,“ uvedl Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG v ČR.

Vyhrocený boj o zákazníka

Na další výrazný nárůst nových kancelářských ploch zejména v Praze upozorňuje i ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek. „Na trhu se tak dále vyhrotí boj o zákazníka, zejména mezi vlastníky nových a moderních budov s pronajímateli starších kanceláři, což vytvoří další tlak na pokles cen u méně kvalitních ploch nebo kanceláří v horších lokalitách,“ odhaduje další vývoj Vacek.

Převažují „áčkové“ kanceláře
Celková výměra moderních kancelářských ploch v Praze přesáhla na konci roku 2014 tři miliony metrů čtverečních. Budovy třídy A představují 68 procent této celkové plochy, zbytek zaujímají kanceláře třídy B. Neobsazenost pražských kanceláří proti třetímu čtvrtletí vzrostla o 1,2 procentního bodu. Bez nájemce bylo na konci loňského roku 463 300 metrů čtverečních kancelářských ploch. Podle Prague Research Forum se letos plánuje dokončení 183 tisíc metrů kancelářských prostor.

Přebytek volných kancelářských ploch potvrzují i developeři. „V tomto a příštím roce bude kancelářský trh nejvíce ovlivněn velkým přílivem nových nemovitostí na trh, respektive procesem jejich pronájmu. I HB Reavis bude tento a příští rok předávat nové kancelářské plochy svým nájemcům. Nájemní podmínky jsou ale v důsledku velké nabídky v současné době často předmětem dlouhých jednání,“ podotkla ředitelka HB Reavis Group CZ Olga Humlová.

Nájemné může klesnout

Developeři očekávání, že příliv nových kanceláří stlačí nájemné o něco níže. „Pokles nominálního nájemného byl znát již v roce 2014. Letošní rok nebude jednodušší. Pronajímatelé se samozřejmě snaží držet si určitou úroveň nominálního nájemného, ale na úkor vyšších pobídek,“ uvedla Alexandra Tomášková ze společnosti Skanska Property Czech Republic.

Podobný názor má i hlavní analytik PPF Reali Estate Jan Skříček. „Jelikož v roce 2014 přibylo v Praze okolo 150 tisíc metrů čtverečních nových kancelářských ploch, k nimž by se mělo v roce 2015 přidat dalších téměř 200 tisíc metrů čtverečních, lze očekávat velmi silný tlak na výši nájemného,“ odhaduje Skříček.

Tlak na kvalitu

Ředitel developmentu CPI Property Group Igor Klajmon místo poklesu nájemného očekává zvýšený tlak nájemců na kvalitu prostor. „Co bylo ještě nedávno nadstandardem, stává se postupně zcela běžným. Kvalitní kancelářské projekty a na skvělém místě si své nájemce vždy najdou,“ tvrdí Klajmon.

Nájemné na konci roku zůstalo v porovnání s předchozími čtvrtletími stabilní. Za prvotřídní kanceláře v centru Prahy platí firmy průměrně měsíčně 18,50 až 19,50 eura za metr čtvereční (515 až 543 korun), což je meziročně o jedno euro méně. Na okrajích města zůstává měsíční nájemné za moderní kanceláře dlouhodobě na 13 až 14,5 eura za metr čtvereční (362 až 404 korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!