Řecko po šesti letech propadu začalo růst, vláda hodlá snižovat daně | E15.cz

Řecko po šesti letech propadu začalo růst, vláda hodlá snižovat daně

Řecko po šesti letech propadu začalo růst, vláda hodlá snižovat daně
řecký premiér Antonis Samaras
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
vag

Řecká ekonomika vykáže ve třetím čtvrtletí poprvé za šest let růst. Recese přitom od roku 2008 snížila hrubý domácí produkt země o celou čtvrtinu. Podle řeckého premiéra Antonise Samarase vláda chystá snížení některých neoblíbených daní zavedených kvůli finanční krizi.

Samaras označil za nebývalý úspěch, že se ekonomiku těžce zadlužené země daří dostat z hluboké finanční krize. „V posledních pár letech jsme udělali více reforem, než v předchozích desetiletích,“ prohlásil s odkazem na své působení ve funkci premiéra.

Samaras rovněž oznámil plány na snížení daně z topného oleje o 30 procent. Daň byla zavedena v roce 2012 a měla přinést do rozpočtu další peníze, nenaplnila však očekávání a naopak měla negativní dopad na životní prostředí.

Rovněž se má snížit kritizovaná daň z majetku, která se vypočítávala na základě hodnoty realit před krizí, a mají se snížit sazby dalších daní. Detailní informace ke snižování daní představí vláda v říjnu spolu s návrhem rozpočtu.

řecká ekonomikařecká ekonomikaAutor: tradingeconomics.com

„Toto je rok, kdy se Řecko začalo stavět na nohy. Je stále zraněné, ano, ale stojí,“ prohlásil Samaras ve svém ročním projevu o stavu ekonomiky, kterým premiéři tradičně končí letní přestávku. „Je stále zraněné, ano. Ale jeho rány se hojí a hledí do budoucnosti.“

Premiér rovněž slíbil zřídit rozvojový fond na pomoc malým a středním firmám a snížení cen elektřiny pro průmysl. Dodal však, že je nemožné vrátit mzdy a penze na úroveň před krizí. Slíbil ale přidat vojákům a policistům.

Největší krize od války
Řecká ekonomika klesá od počátku roku 2008 a recese, která je nejdelší od konce druhé světové války, již snížila hrubý domácí produkt země o čtvrtinu. Mezinárodní věřitelé i vláda nicméně předpokládají, že Řecko se z ní letos po šesti letech dostane, a za celý rok ekonomika stoupne o 0,6 procenta. Růst mají podpořit investice, vývoz a turistika.
Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o úvěrovou pomoc. Celkem získalo 240 miliard eur (asi 6,6 bilionu Kč).

Samaras svůj projev pronesl v Soluni v rámci zahájení mezinárodního veletrhu, který je tradičním místem, na kterém premiéři Řecka představují svoji ekonomickou politiku na příští rok. Obvykle se zde rovněž konají protivládní protesty.

Letos se však očekává, že budou mírnější než v předchozích letech. I tak je zde připraveno 4000 policistů a blízko místa konání veletrhu byly zakázány veškeré protestní akce.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!