Růst českého průmyslu v lednu zrychlil, motorem jsou stále automobilky | E15.cz

Růst českého průmyslu v lednu zrychlil, motorem jsou stále automobilky

Růst českého průmyslu v lednu zrychlil, motorem jsou stále automobilky
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
paj

Průmyslová výroba v lednu zrychlila meziroční růst na jedno procento z prosincových 0,7 procenta. K lednovému růstu nejvíce přispěla výroba aut, klesla naopak produkce elektřiny nebo chemických látek. Růst tuzemského průmyslu by měl podle analytiků nadále pokračovat.

Podle hlavního analytika Raiffeisen Research Michala Brožka nejnovější čísla nejsou překvapivá. „Průmysl si v lednu kompenzoval poklesy z listopadu a ledna, ale stále je zatížen technickými odstávkami v některých segmentech, takže nedosahuje vrcholu z července 2015,“ vysvětlil analytik.

Trendem českého průmyslu podle Brožka nadále zůstává růst. „Pro letošek čekáme růst průmyslové výroby pod pět procent,“ předpovídá analytik. Podle hlavního ekonoma UniCredit Research Pavla Sobíška se snižuje riziko, že by se v ekonomice blížila krize. „Průmysl udržel růst, i když se v něm předpokládaným způsobem projevila řada negativních faktorů. Chemický průmysl nadále sužovala nefunkční výroba v Unipetrolu,“ vypočítává negativní faktory analytik.

Vývoj české průmyslové výrobyVývoj české průmyslové výrobyAutor: Český statistický úřad

Po očištění od sezónních vlivů průmyslová výroba ve srovnání s prosincem vzrostla o 3,7 procenta. Výroba aut, která tradičně táhne celý průmysl, vzrostla v lednu meziročně o 10,7 procenta. Produkce kovových konstrukcí a kovodělných výrobků byla vyšší o 4,8 procenta, výroba pryžových a plastových výrobků o 5,9 procenta.

Klesla naopak produkce v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, a to o šest procent. Výroba chemických látek a chemických přípravků byla nižší o 13,9 procenta a o více než deset procent klesla i produkce základních kovů, hutní zpracování kovů a slévárenství. Výsledky dnes zveřejnil Český statistický úřad.

„Tahounem zůstává zpracovatelský průmysl s dominantní produkcí motorových vozidel. Produkce automobilů meziročně vzrostla o 10,7 procenta. Na výrazně nižší obrátky jede strojírenství, kde lednová produkce o 0,4 procenta poklesla. Těžba a energetika k růstu průmyslové produkce v lednu přispěly záporně,“ komentuje výsledky analytik společnosti Akcenta.

Lednový meziroční růst o 3,5 procenta očištěný o kalendářní vlivy naznačuje, že prosincový propad průmyslové výroby byl do velké míry způsoben zvýšeným čerpáním celozávodních dovolených, uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler.

Počet zaměstnanců rostte

Z přímého vývozu průmysl v lednu utržil meziročně o půl procenta více. Domácí tržby klesly o 5,6 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 4,8 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 2,3 procenta. I tady se na růstu výrazněji podíleli výrobci aut.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v lednu meziročně zvýšil o 3,6 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 1,8 procenta na 27 649 korun.

Na globální úrovni jsou průmyslové výkony podle hlavního ekonoma Generali Investments Radomíra Jáče „ve znamení smíšených signálů“. Index nákupních manažerů PMI v eurozóně naznačuje zpomalení, výroba sama ale pondělních statistik zaznamenala překvapivě výrazný meziměsíční nárůst.

Autor: ČTK, paj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!