Rekordní daň: Šéf Facebooku by mohl zaplatit dvě miliardy dolarů | E15.cz

Rekordní daň: Šéf Facebooku by mohl zaplatit dvě miliardy dolarů

Rekordní daň: Šéf Facebooku by mohl zaplatit dvě miliardy dolarů
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK
nos

Až dvě miliardy dolarů (přes 38 miliard korun) by mohl po chystaném vstupu sociální sítě Facebook na burzu zaplatit její šéf Mark Zuckerberg. Odvod státu, který by podle odborníků mohl být rekordní, je důsledkem plánu internetového podnikatele uplatnit akciové opce v hodnotě miliard dolarů.

Uplatnění opcí by významně navýšilo jeho podíl ve firmě, již založil před osmi lety, informovala na svých webových stránkách televizní stanice CNN. „Osobně jsem nikdy neviděl, že by někdo na daních zaplatil miliardy. Viděl jsem odvody, které se této hranici blížily, ale nedosáhly na ni,“ uvedl coloradský účetní Anthony Nitti, který je partnerem ve společnosti Withum, Smith and Brown. „Mluvil jsme o tom se svými známými pracujícími ve čtyřech největších účetních firmách v zemi a potvrdili mi, že něco takového jen tak někdo neviděl,“ dodal.

Zuckerberg v současnosti vlastní téměř 414 milionů akcií Facebooku. Má ale opce na nákup dalších 120 milionů akcií za velmi výhodnou cenu šest centů (zhruba 1,15 Kč) za akcii. Firma ve své žádosti o vstup na burzu uvedla, že její šéf hodlá tyto opce uplatnit a že část svého podílu při vstupu na burzu prodá, aby měl na úhradu daně.

Druh opcí, které Zuckerberg vlastní, se ve Spojených státech daní jako běžný příjem, když jsou uplatněny. Šéf Facebooku bude muset zaplatit daně z rozdílu mezi tím, co zaplatí za své akcie při ceně šest centů za kus a jejich tržní hodnotou v den, kdy opce uplatní. Firma ve své žádosti o vstup na burzu uvedla, že své akcie oceňuje na 29,73 dolaru za kus. Zuckerberg by si při této ceně vydělal 3,6 miliardy dolarů.

Analytici ale očekávají, že zájem o akcie Facebooku bude při úvodní nabídce takový, že jejich cenu vyžene na 40 dolarů za kus. Celá firma by pak měla hodnotu 100 miliard dolarů a Zuckerbergovi by v takovém případě jeho opce vynesly pět miliard dolarů.

Ať už to dopadne tak, či onak, šéfa Facebooku podle CNN čeká obří daňová povinnost. Strop daně z příjmu je v USA letos 35 procent. Dalších 10,3 procenta si vezme Zuckerbergův domovský stát Kalifornie. Pravidla kolem akciových opcí jsou ale komplikovaná, a tak je těžké určit, kolik podnikatel nakonec zaplatí. Podle odborníků by to ale mohlo být mezi 1,5 miliardy až dvěma miliardami dolarů.

Průměrná výše daně mezi 400 nejbohatšími Američany přitom v roce 2009, ze kdy pocházejí poslední známá data, přitom byla 49 milionů dolarů. Celkem tato skupina daňových poplatníků na daních z příjmu zaplatila 19,6 miliardy dolarů. Zuckerberg tak zřejmě napřesrok s těmito statistikami zahýbe, podotýká stanice CNN. Podle odborníků je ale jeho krok chytrý, protože upevní svou kontrolu nad firmou.

Facebook se chystá na burze nabídnout akce za pět miliard dolarů. Firma doufá, že by jí prodej mohl vynést až deset miliard. Celou společnost podle odhadů vstup na burzu ocení na 75 miliard až 100 miliard dolarů.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!