Bendl zrušil tendr na rozvoj registrů | E15.cz

Bendl zrušil tendr na rozvoj registrů

Bendl zrušil tendr na rozvoj registrů
Petr Bendl
• 
ZDROJ: E15 Robert Zlatohlávek

Dušan Kütner

V zadávací dokumentaci jedné z letošních největších zakázek ministerstva zemědělství, v němž hledalo firmu pro rozvoj zemědělských databází neboli registrů, se vyskytly nesrovnalosti. Na jejich základě ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) raději tendr na léta 2012 až 2016 s předpokládanou cenou téměř 180 milionů korun zrušil.

„Obdrželi jsme několik dotazů a posléze i námitky jednoho z uchazečů. Ty byly podle zadavatele závažné a vedly k rozhodnutí o zrušení zakázky,“ řekl deníku E15 mluvčí ministerstva Jan Žáček.

„Nyní se připravuje nová otevřená veřejná zakázka, ve které řešíme, zda a jak umožnit uchazečům přeprogramování částí či celku stávajících registrů, které zadavatel potřebuje rozvíjet,“ dodal.

Tendr se týká sedmi databází se zemědělskými informacemi. Největším registrem je evidence využití půdy. K dalším patří například registr vinic, chmelnic či intenzivních sadů, evidence zemědělských podnikatelů či registr zvířat. Dosud provoz a rozvoj registrů zajišťovaly čtyři firmy – CCV, Sitewell, PDS a Aquasoft.

Do zrušené zakázky se přihlásili dva zájemci – prvním je Telefónica O2, druhou nabídku společně podala čtveřice firem CCV, Sitewell, PDS a Wincor Nixdorf.

V průběhu zadávacího řízení vyšla podle úřadu najevo rizika, která ministerstvo nebylo schopno akceptovat. Mimo jiné se ukázalo, že výměna dosavadních částí registrů by mohla vést k vyšší ceně zakázky. Použití jiné varianty v podobě levnějšího komponentu by ale mohlo být vnímáno jako nesoulad s původním zadáním – a tedy vést k možnosti tendr napadnout. Pokud by se navíc změnil technický charakter registrů, mohla by nastat situace, kdy by nemohl být provoz registrů zajištěn stávajícími provozními smlouvami.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!