Česko si upevní post světového makového lídra. Pěstitele pálí pančování | E15.cz

Česko si upevní post světového makového lídra. Pěstitele pálí pančování

Česko si upevní post světového makového lídra. Pěstitele pálí pančování
Makové pole
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Produkce máku v Česku loni podle ČSÚ vzrostla téměř o 80 procent na 24 665 tun. Podle Pavla Cihláře ze sdružení Český mák se plochy s mákem i letos dál rozšíří a dosáhnou zhruba 35 tisíc hektarů. Česko je největším pěstitelem potravinářského máku na světě a Češi jsou jeho největšími jedlíky. Domácí pěstitelé však čelí dovozům levných technických máků, které někteří překupníci přimíchávají do makových směsí.

Čeští pěstitelé se začali výrazněji věnovat pěstování máku po roce 1989, kdy v zemi klesly stavy hospodářských zvířat. Snížená potřeba krmných plodin totiž donutila zemědělce ke změně skladby pěstovaných komodit.

Největší plochy dosáhla makové pole v roce 2008, kdy pěstitelé plodinou oseli takřka 70 tisíc hektarů polí a sklidili rekordních bezmála 50 tisíc tun semene. „Vznikl přetlak na trzích v České republice i ve světě, to vedlo k poklesu cen i k pádu ploch,“ uvedl Cihlář.

Snižování ploch máku trvalo do roku 2012, kdy kleslo až na 18 tisíc hektarů. V roce 2013 však již plochy rostly a loni se meziročně zvýšily o třetinu na 27 tisíc ha. „Podle prodejů osiv a hlášení od pěstitelů dojde k dalšímu nárůstu ploch někde na 35 tisíc hektarů,“ podotkl Cihlář.

Osmdesát procent jde na export

Přestože Češi jsou ze zhruba 200 gramy máku na osobu ročně jeho největšími jedlíky na světě, produkce výrazně převyšuje domácí spotřebu a zhruba 80 procent máku se vyváží. Největším odběratelem českého máku je Rusko před Rakouskem, Ukrajinou, Polskem a Slovenskem.

Navzdory značnému nadbytku máku v posledních letech rostou jeho dovozy. Zatímco ve sklizňovém roce 2008/2009 činily 1400 tun, v sezóně 2013/2014 to bylo přes šest tisíc tun. Jde převážně o technické odrůdy máku, které nejsou určené pro potravinářské účely.

Tuzemští překupníci dováží mák především ze Španělska, Maďarska, ale také třeba mák určený pro farmaceutické účely z Austrálie. Tuna takového máku přijde dovozce zhruba na 18 tisíc korun, což je přibližně třetina ceny kvalitního domácího potravinářského máku.

„Překupník to nakoupí, namíchá, vznikne nějaká směs, která se pak pod hlavičkou Český mák pouští dál do světa,“ popsal Cihlář hlavní problém, který sužuje české pěstitele máku.

Pančování máku snižuje dobrou reputaci českého máku v zahraničí. Na výrazné snížení kvality máku dováženého z Česka si podle něj již stěžují ruští či polští zákazníci. Sdružení pěstitelů do legislativy od loňského ledna prosadilo limit pro maximální obsah morfinových alkaloidů v máku na 25 mg na kilogram. To má pomoci odlišit český potravinářský mák od dovážených technických máků.

Od ledna mák patří mezi plodiny, jejichž dovozy musí dovozci hlásit českým dozorovým orgánům dopředu, což má umožnit plánování kontrol. Čeští pěstitelé uvažují také o tom, že zažádají Evropskou unii o zařazení českého máku na seznam chráněných zeměpisných označení.

Největším pěstitelem máku na světě je Afghánistán. Plochy oseté opiovým mákem v zemi loni vzrostly o sedm procent na 224 tisíc hektarů, v porovnání s rokem 2002 jsou trojnásobné. To vše navzdory miliardám dolarů vynaložených Spojenými státy na programy nahrazení máku legálními plodinami.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!