EK povolila Česku fond těžko pojistitelných rizik pro zemědělce

Červené pole

Červené pole Zdroj: E15: Michal Nosek

Evropská komise povolila České republice fond těžko pojistitelných rizik. Budou do něj přispívat jedna ku jedné zemědělci a stát, v případě nadměrných srážek nebo sucha z něj budou zemědělci čerpat peníze. Pokud se peníze ve fondu vyčerpají, bude moci stát navíc přispět obnosem, který do něj zemědělci dali v posledních dvou letech. Maximální rozsah fondu je 14 miliard korun a podpora bude moci fungovat do konce roku 2022.

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha se ale obává, že zemědělci nebudou mít zájem se do fondu zapojit. „Účelem fondu je řešit nepříznivé dopady sucha a nadměrných srážek, proti nimž se zemědělci nemohou pojistit,“ řekla mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Fond by měl být spravován Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem, účast v něm by měla být po zemědělce dobrovolná. Zapojit se do něj budou moci pěstitelé obilovin, olejnin, okopanin, ovoce, zeleniny, pícnin, luskovin, chmele, vinné révy či zemědělci, kteří hospodaří na trvalých travních porostech či mají rostliny ve školkách mimo les.

Sucho, přívalové deště či povodně

Stát by měl začít peníze vyplácet, pokud se kvůli suchu, přívalovým dešťům nebo povodním sníží úroda o 30 procent proti předchozím pěti letům, z průměru se vyškrtne nejlepší a nejhorší rok. Podpora by zemědělcům měla být z fondu vyplacená nejpozději do dvou let od vzniku škody. Žádost o podporu budou muset zemědělci podat do tří týdnů po zjištění škody, u silných srážek nejpozději do dvou týdnů před sklizní poškozených výpěstků nebo porostu.

Pokud zemědělec neuzavřel pojištění, které pokryje alespoň polovinu jeho roční průměrné produkce na mráz, kroupy nebo škody způsobené bouřkami, bude mu podpora snížená o polovinu. Zemědělci mají podle Pýchy však dojem, že buď budou do fondu přispívat a nebudou čerpat, nebo i v případě ztrátách na úrodě stejně na hranici, kdy se peníze začnou vyplácet, nedosáhnou. „Na jižní Moravě říkají, že už dnes tam mají nižší výnosy, takže by to muselo spadnout hodně hluboko. Ostatní říkají, že u nich takové sucho nehrozí. Pokud se do toho nezapojí všichni, tak to nebude k ničemu, tak to vyšumí,“ uvedl. Také se mu nelíbí povinnost pojištění i na další rizika kromě sucha, bez kterého zemědělci nedostanou plnou podporu.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) si dříve přál spustit fond již letos, to se ale nestihne. Ministerstvo by mělo vytvořit novelu zákona o zemědělství, ministr doufá v rozběhnutí fondu do konce mandátu současné vlády. Letos například například vinařům a ovocnářům úrodu poškodily dubnové mrazy. Vinařům způsobily škody na předpokládaných tržbách 1,4 miliardy korun, ovocnářům 400 milionů korun. Stát letos schválil podporu pro zemědělce poškozené loňským suchem. Zemědělci by měli dostat 600 milionů korun, podpora jim však zatím nebyla vyplacená.