Jarní mrazy způsobily vinařům stamilionové škody

vinice

vinice Zdroj: ctk

vinice Troja
vinice Grébovka
Moraváci začali vyrábět víno jako ve starověku: Oranžové kvevri má až 15 procent alkoholu
4
Fotogalerie

Vinaři vyčíslili škodu za jarní mrazy, které postihly vinice koncem dubna, zhruba na půl miliardy korun. Svaz vinařů odhaduje, že letos může narůst i cena hroznů a obecně se sníží objem této stále nedostatkové suroviny. Loni byly škody větší, překročily miliardu korun. Aktuální odhad škody vyplývá z množství neprodaného vína. Plyne ze zjištění od 63 vinařství, která obhospodařují plochu 3789 ha vinic.

Nejlépe dopadly vinice na Znojemsku, kde jsou škody prakticky nulové. Nejhůře je na tom oblast velkopavlovická, kde se redukce výnosu blíží 20 procentům.

Škody jsou taktéž lokální a místy i fatální. Patrně nejpostiženější plochy u Velkých Bílovic, kde škody dosahují 60 až 80 procent, a v katastru Hustopečí, kde jsou místní škody kolem 40 procent," uvedl prezident Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray.

Několik silně zmrzlých vinic je podle něj také na Mikulovsku u Březí a Dolních Dunajovic. Jako jedno z nejvhodnější opatření se v letošním roce ukázaly protimrazové svíce. Svaz vinařů proto bude chtít po státu speciální dotační program na neinvestiční dotaci na nákup mazutových či parafínových svící, bude chtít i zvýšení kompenzací z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) z garantované pětadvacetiprocentní podpory na 65 procent.

Mrazy z konce dubna letošního roku nebyly tak silné jako loni. Tehdy vinaři vypočetly škody na neprodaném víně na více než miliardu korun.

Video: Výroba vína jako ve středověku

Video placeholde
Moraváci začali vyrábět víno jako ve starověku: Oranžové kvevri má až 15 procent alkoholu • Jiří Nováček