Jsme v krizi, tvrdí evropští mlékaři a blokují Brusel | E15.cz

Jsme v krizi, tvrdí evropští mlékaři a blokují Brusel

ČTK

Několik tisícovek zemědělců z různých evropských zemí paralyzovalo okolí evropských institucí v Bruselu. Před odpolední mimořádnou schůzkou ministrů zemědělství osmadvacítky žádají farmáři spuštění krizového programu, který by omezil množství mléka na evropském trhu. Místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen se odpoledne chystá ministrům představit opatření, která by měla situaci na trhu s mlékem uklidnit.

Protesty v okolí sídla Evropské komise a budovy Rady EU, kde se odpoledne ministři sejdou, jsou bouřlivé. Zemědělci se několikrát s traktory pokoušeli prorazit policejní zátarasy, na ulicích zapalují ohně a pneumatiky. Hlavními požadavky, jak vyplývá z prohlášení European Milk Board (EMB), která protesty svolala, je snaha dorovnat ceny mléka na hodnotu výrobních nákladů a zajištění způsobu, jak financovat dobrovolné omezení výroby mléka.

Protestů se účastnili i zemědělci z Česka, přijeli společně autobusem. “Jsme tady proto, abychom dali najevo, že situace zemědělců je opravdu vážná. A dát najevo nesouhlas společně s farmáři ze zemí EU. Protože ten problém je celoevropský,” řekl Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR a jeden z místopředsedů evropské zemědělské organizace Copa-Cogeca. Čeští farmáři se ale nejtvrdších srážek s policií neúčastnili.

Čeští zemědělci podle Pýchy doufají ve zvýšení intervenční ceny mléka a dočasné zavedení proexportní podpory tak, aby bylo možné přebytky produkce vyvést jinam než do Ruska. “Čeští zemědělci prodělávají na každém litru 1,50 až dvě koruny,” podotkl Pýcha.

Zrušení kvót

EU na jaře zrušila kvóty na mléko, které platily od 80. let minulého století. Farmáři tak mohou nyní produkovat mléka, kolik uznají za vhodné. Spolu s ruským embargem na dovoz mléčných výrobků z evropských zemí a poklesem poptávky také z jiných částí světa to ale v části členských zemí vedlo k výraznému poklesu cen.

V Česku embargo Moskvy způsobilo výrobcům a exportérům mléka přímou finanční ztrátu ve výši miliardy korun, uvedli dnes v Praze zástupci Agrární komory a Potravinářské komory. Od EU i českého ministerstva zemědělství žádají větší finanční podporu, ale i podporu exportu mléčných produktů do zemí mimo unii. Cena, za kterou zemědělci mléko prodávají do mlékáren, klesla podle komory meziročně o čtvrtinu. V srpnu se podle komory pohybovala pod sedmi korunami za litr, tedy pod výrobními náklady.

EMB: Pokud neomezíme výrobu, bude se situace na trhu dál zhoršovat

Podobně argumentuje v Bruselu také EMB, podle níž jsou náklady na litr mléka v některých zemích dokonce jen okolo 20 centů (necelých 5,50 koruny). „Pokud neomezíme výrobu, bude se situace na trhu dál zhoršovat,“ uvedl předseda EMB Romuald Schaber. Reakcí by podle něj kromě jiného měly být finanční bonusy pro ty zemědělce, kteří dobrovolně omezí výrobu.

Mluvčí Evropské komise Daniel Rosario dnes novinářům řekl, že komise si je situace výrobců vědoma. „Proto navrhuje souborný balík opatření, o nichž si myslíme, že budou velký efekt v podpoře výrobců“. Konkrétní detaily se podle něj ale musí nejprve dozvědět ministři samotní. Eurokomisař pro zemědělství Phil Hogan ale dal nedávno najevo, že znovuzavedení kvót na mléčnou výrobu není na pořadu dne.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud