Lesům ČR pomůže s prodejem teakové plantáže v Nikaragui tamní ministr | E15.cz

Lesům ČR pomůže s prodejem teakové plantáže v Nikaragui tamní ministr

Lesům ČR pomůže s prodejem teakové plantáže v Nikaragui tamní ministr
Teaková plantáž
• 
ZDROJ: Amber Karnes, Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

ČTK

S prodejem ztrátové teakové plantáže státního podniku Lesy České republiky (LČR) v Nikaragui podniku pomůže tamní ministr zahraničních věcí Samuel Santos López. Při své pracovní návštěvě v Česku v pondělí jednal v Hradci Králové s vedením LČR. Podniku slíbil součinnost při hledání případného investora a řešení problému splachů odpadů z komunální skládky nedaleko plantáže.

Projekt teakové plantáže Lesy ČR spoluvlastní z poloviny prostřednictvím podílu v hradecké společnosti H.F.C. Projekt vznikl přibližně před deseti lety a dosud nepřinesl žádný zisk. Náklady projektu doposud dosáhly asi 20 milionů korun. Projekt v Nikaragui byl financován z prostředků H.F.C. Lesy ČR se na něm přímo finančně nepodílely.

Záměrem současného vedení Lesů ČR, které nastoupilo před dvěma lety, je celý pozemek plantáže i s budovami prodat. „Nejistota zhodnocení investice, ale i vzdálenost a nedostatečná znalost prostředí i pěstování teaků nás vede k záměru prodeje,“ uvedl generální ředitel LČR Daniel Szórád. Nikaragujský ministr se podle Jouklové vyjádřil, že prodej asi dvěstěhektarového pozemku je možný.

Nereálné odhady

Původním záměrem projektu bylo dodávat teakové dřevo nábytkářským firmám ve Střední Americe. Nic z toho se zatím nenaplnilo, původní odhady výnosů se ukázaly jako nereálné. Problémy údajně vyplývaly z ne zcela vhodného způsobu pěstování a lokality plantáže. Szórád již dříve projekt vzniklý za jeho předchůdců označil za nedostatečně připravený až dobrodružný.

Původně se také uvažovalo o tom, že by projekt v Nikaragui mohla pro své studijní a výzkumné účely převzít brněnská Mendelova univerzita. V minulosti se na projektu studijně podílela. Škola ale převzetí odmítla. Lesy ČR podíl v H.F.C. drží od roku 2000, druhým společníkem je hradecká stavební firma Fato invest. Hlavním aktivem firmy H.F.C. je hotel U královny Elišky v historickém centru Hradce Králové.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!