Lesy ČR do konce května znásobily zisk na 2,9 miliardy korun | E15.cz

Lesy ČR do konce května znásobily zisk na 2,9 miliardy korun

Lesy ČR do konce května znásobily zisk na 2,9 miliardy korun

ČTK
krb

Státní podnik Lesy ČR (LČR) za prvních pět měsíců letošního roku meziročně zdvojnásobil hrubý zisk na 2,9 miliardy korun z předchozích 1,47 miliardy korun. Je to dosud nejvyšší zisk podniku za toto období.

Generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora letošní a loňské rekordní výsledky za výjimečné nepovažuje. „Lesy ČR patří mezi nejlepší a nejúspěšnější firmy, nejen státní, a mají potenciál na to, dosahovat standardně takové výsledky. Hrubý zisk kolem tří miliard by se měl stát pro Lesy ČR novou normou,“ uvedl Sýkora. Loni LČR dosáhly zisku 3,13 miliardy korun před zdaněním. Předloni měly hrubý zisk 784 milionů korun. Mluvčí LČR Zbyněk Boublík uvedl, že vysokého zisku podnik za leden až květen dosáhl přesto, že Český statistický úřad dosud nezveřejnil index cen dříví za první čtvrtletí letošního roku. Podle indexů ČSÚ se má průběžně měnit cena, za kterou Lesy ČR prodávají dříví svým smluvním partnerům. LČR tvrdí, že kvůli chybějícímu indexu nemohou fakturovat ceny, které odpovídají reálnému a aktuálnímu vývoji cen dříví.

„Pokud by byl index vyhlášený, dosáhly by Lesy ČR vzhledem k dosud trvajícímu růstu cen dříví výsledku ještě vyššího,“ uvedl mluvčí. ČSÚ již dříve odmítl odpovědnost za možné ztráty či nižší zisky LČR. Nezveřejnění indexu statistici zdůvodnili tím, že se výrazně změnila struktura respondentů, a to kvůli změnám v těžbě a prodeji dřeva u LČR. Předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová uvedla, že za skutečnost, že index byl zakomponován do smluv Lesů ČR, odpovídají státní lesy.

Od roku 2012 budou Lesy ČR obchodovat se dřevem jiným způsobem

Lesy ČR letos významně změnily obchod se dřevem. Lesnické firmy, které vyhrály tendry, dělají ve státních lesích pěstební práce a těžbu. Pokácené dřevo od podniku za vysoutěženou cenu kupují a dál je mohou zpracovávat a prodávat. Do konce roku 2010 těžařské firmy prodávaly polovinu vytěženého dřeva. Druhou polovinu dřeva si prodávaly Lesy ČR.

Nyní podnik organizuje tendr na lesní práce a prodej dřeva od roku 2012. Přihlásilo se do něj 66 subjektů. Uzavření smluv s vítězi se předpokládá na konci října. Vítězové tendrů budou zajišťovat pěstební práce, dřevo budou těžit a dále jej sami i prodávat.

Autor: ČTK, krb
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!