Na javorový likér z Prádla se ingredience dováží přes oceán. I tak se exportuje zpět do Kanady | E15.cz

Na javorový likér z Prádla se ingredience dováží přes oceán. I tak se exportuje zpět do Kanady

Barbora Pánková

Český investor Roman Hříbal koupil v roce 2013 od Kanaďanů recepturu na javorový likér a dnes prodá čtyři a půl a tisíce lahví ročně. Vyváží ho i do Kanady.

Recept na Original Canadian Maple Liqueur koupil Hříbal po ročním vyjednávání od Angostura Holdings, která kvůli restrukturalizaci musela zavřít kanadskou výrobu. Společně s kanadským investorem Dennisem Rothem zaplatili několik desítek tisíc dolarů.

Společná firma Hříbala s Rothem Canadian Maple sídlí kousek od kanadského Winnipegu, výroba likéru ale probíhá v obci Prádlo v Plzeňském kraji. „Všechny ingredience dovážíme z Kanady,” řekl Hříbal s tím, že z ekonomických důvodů by se výroba v Kanadě nevyplatila.

Černý trh s lihovinami se nikdy nevymýtí, říká šéf Palírny u Zeleného stromu Pavel Kadlec

Zhruba třetina jde na export, který směřuje do Holandska a Kanady. Prorazit chtějí také na německý trh, kde je podle Hříbala jednání v pokročilém stadiu. „Jsme těsně před objednávkou do obchodů a barů,” dodal.

Množství lihovin a likérů vyvážených do Kanady v posledních letech klesá, z více než šestnácti a půl milionů korun v roce 2013 se snížil na loňských necelých patnáct milionů korun loni. S obratem trendu nepočítá v současné době ani Hříbal. „Rádi bychom vyváželi víc, ale teď to nevypadá,” uvedl.

Babišův muž pro zemědělství mění třetinu dozorčí rady Budvaru


 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!