Stát dá na podporu značek potravin čtvrt miliardy | E15.cz

Stát dá na podporu značek potravin čtvrt miliardy

Stát dá na podporu značek potravin čtvrt miliardy
ovoce, zelenina
• 

Dušan Kütner

Nástup prezidenta Potravinářské komory Miroslava Tomana do čela ministerstva zemědělství v úřednické vládě Jiřího Rusnoka se zřejmě příznivě odráží v podpoře národních značek kvality udělovaných státem vybraným potravinám. Po loňském propadu podpory o padesát milionů korun se totiž letos její výše opět vrátí na čtvrt miliardy korun.

V loňském roce byl rozpočet na marketingovou podporu značky Klasa nižší o čtyřicet milionů, u Regionální potraviny pak o deset milionů korun. „Důvodem byly rozpočtové úspory. Rozpočet Státního zemědělského intervenčního fondu byl meziročně snížen o více než pět miliard,“ uvedla mluvčí fondu, který značky spravuje, Vladimíra Nováková. „Pro rok 2014 byly rozpočty schváleny opět v plné výši,“ dodala. Na podporu Klasy tak půjde 200 milionů korun a na Regionální potravinu dalších padesát milionů.

Klasu uděluje kvalitním výrobkům ministr zemědělství od roku 2003, a to vždy na tři roky. Nyní může tuto značku na obalech nosit 1183 výrobků od 224 výrobců.

Značku Regionální potravina uděluje ministr zemědělství od roku 2010. Nyní ji vlastní 373 výrobků od 291 výrobců. Dodržování podmínek hlídá potravinářská inspekce. V loňském roce při kontrole více než dvou stovek výrobků se značkou Klasa od sedmi desítek výrobců nezjistila pochybení.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!