Agrofert se musí soudit o značku Odkolek. Chovají se jako pokračovatelé rodu, stěžuje si dědička | E15.cz

Agrofert se musí soudit o značku Odkolek. Chovají se jako pokračovatelé rodu, stěžuje si dědička

Pavel OttoPavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Po téměř deseti letech, kdy se pekárenské divizi Agrofertu podařilo získat tradiční obchodní značku Odkolek, bude nucena se o její užívání soudit. Pro byznys Penamu, který patří do holdingu, to může být komplikace. Měl v plánu rozšířit právě portfolio výrobků Odkolek a investovat do propagace tohoto názvu.

Zakladatelka stejnojmenného nadačního fondu a členka podnikatelského rodu Lucie Frederika Groene Odkolek zažalovala u Městského soudu v Praze pekárenskou dvojku na českém trhu United Bakeries, kterou Agrofert prostřednictvím Penamu letos koupil.

Chce po firmě mimo jiné doložit, že užívá příjmení jejích předků se souhlasem rodiny. Agrofert žalobu odmítá s odůvodněním, že postupuje v souladu s právními předpisy.

„Právní zástupce United Bakeries se k tomu staví tak, že Odkolek je prý jen slovo, které patří bez výjimky jim. To je naprosto absurdní. Moc dobře vědí, že Odkolkové jsou velmi starý český šlechtický rod,“ řekla deníku E15 Groene Odkolek.

Domnívá se, že užíváním jména Odkolek bez souhlasu rodiny mohlo dojít k porušení osobnostních a v případě ochranných známek i autorských práv. „United Bakeries se dlouhodobě prezentuje jako ´pekárny Odkolek´, své výrobky označuje ´Odkolkovy´ a pořádá soutěž o ´Cenu Františka S. Odkolka´,“píše se v žalobě.  

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka uvedl, že společnost United Bakeries je výlučným vlastníkem zapsané ochranné známky Odkolek. „Užívá ji oprávněně a v souladu s právními předpisy. Tvrzení paní Groene společnost zcela odmítá,“ dodal s tím, že probíhající právní kroky a detaily sporu nebude s ohledem na důvěrnost informací blíže komentovat.

Kauzou se bude zabývat předsedkyně senátu Monika Vacková, potvrdila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. „Jde o zcela čerstvou věc, soudkyně nejprve musí prostudovat materiál a poté rozhodne o dalším procesním potupu,“ podotkla. První stání by se mohlo konat v řádu týdnů až měsíců.

V žalobě Nadačního fondu Odkolek se dále uvádí, že jeho zakladatelka se od října 2018 několikrát sešla s vedením United Bakeries. Jednání se týkala tehdy vznikajícího nadačního fondu, který měl sbírat finanční prostředky na opravu hrobky Odkolků na Malostranském hřbitově a další projekty.

Na další schůzce seznámila Groene Odkolek představitele firmy se založením fondu. Vznikl koncem letošního února s tím, že začátkem dalšího měsíce měl být zapsán v nadačním rejstříku. K zápisu však došlo až 25. března, protože jeho zakladatelka musela dodatečně předložit čestné prohlášení o souhlasu s užíváním jména Odkolek a potvrdit příslušnost k rodové linii.

Bezprostředně po schůzce právník United Bakeries urychleně založil společnost s ručením omezeným pod názvem Odkolek. Ta se v obchodním rejstříku objevila 19. března.

„Odkolek, s.r.o. byla zapsána notářským zápisem, aniž by byl požadován souhlas s užíváním jména Odkolek a potvrzení příslušnosti k rodové linii jako v mém případě,“ napadá protistranu Groene Odkolek. 

Po založení Odkolek, s.r.o byla pod pohrůžkou žaloby vyzvána, aby z názvu svého nadačního fondu slovo Odkolek odstranila. Kontrovala požadavkem, aby právník změnil název Odkolek, s.r.o.. Je přesvědčena, že ho založil jen proto, aby zabránil existenci stejnojmenného nadačního fondu. Právník to odmítl a Groene Odkolek ho obratem zažalovala.

„Je to, jako by si někdo v 90. letech koupil opuštěný znárodněný zámek, zalíbil se mu erb nad vchodem a od té doby viděl sám sebe jako jediného pokračovatele rodu,“ podotkla ke sporu s United Bakeries s poukazem na akciovou společnost Odkolek, která byla jediným doloženým právním nástupcem mlýna a pekárny Františka Odkolka.

Po druhé světové válce byla znárodněna a přejmenována na Pražské pekárny a mlýny, státní podnik. Po privatizaci tohoto podniku v roce 1994 se název Odkolek objevil znovu, a to po zápisu firmy totožného jména, která se stala součástí United Bakeries.  

Jak Agrofert získal United Bakeries
Se spojením pekárenské jedničky na českém trhu Penamu s druhým největším hráčem United Bakeries souhlasil na jaře Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Penamu však uložil, aby část svých kapacit prodal, protože pokud by to neudělal, vznikl by monopol.  Podle dřívějšího vyjádření agrárního analytika Petra Havla ovládá Penam zhruba 30 procent tuzemského trhu, United Bakeries kolem 15 procent. Penam si od fúze slibuje úsporu nákladů. „Výhodou je také na trhu etablovaná a velmi silná tradiční značka Odkolek, kterou čeká v budoucnu další rozvoj. Tato značka by se měla dočkat rozšíření portfolia výrobků a výraznější marketingové komunikace. Zatímco Penam se profiluje jako mladá a moderní značka, Odkolek může více sázet právě na svou tradici,“ uvedl ředitel Penamu a člen představenstva Agrofertu Jaroslav Kurčík.  Agrofert usiloval o spojení United Bakeries s Penamem už v roce 2010. Přestože transakci schválil ÚOHS, odmítl ji slovenský antimonopolní úřad.

 

Kdo je Lucie F. G. Odkolek
Lucie Frederika Groene Odkolek se narodila v Hořovicích. Studovala v Berlíně na Humboldtově univerzitě politologii, bohemistiku, středověkou literaturu a jazykovědu. Absolvovala také filmovou školu v americkém Michiganu. V roce 2018 kandidovala jako nestraník za hnutí ANO v senátních volbách v obvodu Rokycany. Skončila jako třetí, do druhého kola nepostoupila.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video