ANO vyvolá hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, žádá konec ministra Rakušana

Předseda ANO Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně

Předseda ANO Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně Zdroj: ČTK / Říhová Michaela

Hnutí ANO do konce týdne podá návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Informovalo koaliční strany. Schůze se má odehrát v úterý 17. října. Poslanci ANO sesbírali podpisy nutné pro vyvolání hlasování minulý týden, považují za nepřijatelné, aby ministrem vnitra zůstal předseda STAN Vít Rakušan.

Zástupci koaličních stran označují avizovaný postup za legitimní, ale zbytečný s ohledem na koaliční většinu v dolní parlamentní komoře. Pokusu o svržení kabinetu bude Fialova vláda čelit potřetí. Koalice má 108 poslanců, opoziční ANO a SPD dohromady 91. Nezařazeným je Ivo Vondrák, bývalý poslanec ANO.

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová uvedla, že ji zklamal přístup prezidenta Petra Pavla a způsob, jakým reagoval na dopis předsedy ANO a expremiéra Andreje Babiše. Odbor komunikace Hradu předtím uvedl, že prezident nemá oficiální a věrohodné informace, které by jej vedly ke změně postoje, a nic na tom nemění ani obsah Babišova dopisu.

„Pan prezident měl jednu z dalších možností přesvědčit veřejnost, že není prezidentem pětikoalice, ale všech, jak avizoval po svém zvolení. Místo toho ale spíše bohužel přesvědčil o opaku. Společně s premiérem Petrem Fialou přikryli celou korupční kauzu, nám opravdu nezbývá nic jiného než hlasování o nedůvěře vládě vyvolat,“ řekla nyní Schillerová.

Hnutí ANO už dříve uvedlo, že hlasování vyvolá, pokud bude premiér Fiala i nadále držet Rakušana ve vládě. Fiala podle ANO dosud bagatelizoval informace o tom, že Rakušan měl šifrovaný telefon. Ministr vnitra uvedl, že telefon měl po posledních sněmovních volbách kvůli obavám z odposlechů, ale prakticky ho nevyužíval.

Zástupci koaličních stran označují avizovaný postup za legitimní, ale zbytečný s ohledem na koaliční většinu v dolní parlamentní komoře. Žádné překvapení neočekává ani Jakob. Pokusu o svržení kabinetu bude Fialova vláda čelit potřetí. Koalice má 108 poslanců, opoziční ANO a SPD dohromady 91. Nezařazeným je Ivo Vondrák, bývalý poslanec ANO.