Babiš nechce dotovat Českou poštu. Boj s Chovancem je prý nesmysl | E15.cz

Babiš nechce dotovat Českou poštu. Boj s Chovancem je prý nesmysl

Babiš nechce dotovat Českou poštu. Boj s Chovancem je prý nesmysl
Česká pošta
• 
ZDROJ: Martin Pinkas/Euro

ČTK

Česká pošta by neměla dostávat dotace ze státního rozpočtu. Ministerstvo financí bude hledat jiný způsob, jak podniku pomoci, aby jeho hospodaření zůstalo na nule nebo bylo v zisku, oznámil ministr financí Andrej Babiš. Zároveň odmítl, že by s šéfem vnitra Milanem Chovancem bojoval o transformaci podniku.

O dotování ztrátových poboček pošty kvůli hrozbě jejich rušení mluví hlavně ministr vnitra Milan Chovanec, pod kterého pošta spadá. Podle dřívějších informací by mohlo jít až o jednu miliardu korun. Další 1,77 miliardy pošta žádá od ČTÚ jako úhradu poskytování základních služeb.

„Budeme hledat způsob, jak České poště pomoci, aby to nemusel sanovat rozpočet. Je to takové aktivum, že by to rozpočet neměl sanovat,“ řekl dnes Babiš.

Boj o poštu je nesmysl

Podle dnešních Hospodářských novin Babiš s Chovancem bojuje zejména o to, zda podnik bude i nadále státním podnikem, nebo akciovou společností. Transformaci na akciovou společnosti navrhl Chovanec zastavit, aby pošta mohla nakládat se svým majetkem.

„Boj o poštu je nesmysl. Já jsem s panem Chovancem mluvil o tom, že bych rád dostal detailní informace o České poště,“ uvedl Babiš. „Je to skvělé aktivum a vláda má zájem udržet všechny služby obyvatelstvu,“ řekl.

Převzetí hotovostní pokladny

Babiš uvedl, že má například návrh od finanční správy, že by od ní mohla pošta převzít hotovostní pokladnu. To by se mohlo týkat i celní správy.

Česká pošta provozuje asi 3250 poboček. Loni vykázala zisk 305 milionů korun, výnosy ale klesly o půl miliardy na 19,5 miliardy Kč. Firma klesají výnosy z klasického doručování a snaží se je nahradit jinými činnostmi.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!