Babiš: O platech zákonodárců by mohla rozhodovat vláda | E15.cz

Babiš: O platech zákonodárců by mohla rozhodovat vláda

Babiš: O platech zákonodárců by mohla rozhodovat vláda
andrej babiš
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Výši platů zákonodárců by do budoucna mohla stanovovat vláda, je přesvědčen ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Současný stav, kdy si o platech rozhodují sami, je podle něj gigantickým střetem zájmů. V nynější debatě o růstu platů ústavních činitelů se ANO přiklání k vládnímu návrhu na jednoprocentní nárůst.

„Tady někdo strašně dlouho mluví o střetu zájmů, hlavně co se týká mé osoby, ale já neznám nikde na světě, že zaměstnanec si schvaluje sám plat. Takže tady je to gigantický konflikt zájmů,“ řekl na dnešní tiskové konferenci před jednáním Sněmovny Babiš, který je majitelem firmy Agrofert.

„Možná bychom se mohli do budoucnosti zamyslet nad tím, že možná by ministři neměli být poslanci, možná by platy poslanců měli schvalovat ministři nebo vláda a možná by je měli schvalovat na základě kritérií, že budou rychle schvalovat zákony,“ uvedl také.

Babiš dále vyjádřil přesvědčení, že se problematika platů poslanců, senátorů a dalších činitelů měla řešit už dříve. Má za to, že se k tomu ale stranám kvůli podzimním komunálním volbám nechtělo. Zopakoval také, že ANO je nyní pro jednoprocentní nárůst platů ústavních činitelů od příštího roku.

Vládu čeká další jednání

Koalice by se dnes kvůli platům měla znovu sejít. „Nevylučuji, že se potkáme,“ řekl k tomu na opakovaný dotaz šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Opoziční strany se podle něj další diskuze účastnit nechtějí.

O růstu platů dnes jednají také sociální demokraté a lidovci. Obě strany také zrušily tiskové konference, které se měly uskutečnit před zahájením zasedání Poslanecké sněmovny. ČSSD se již v pondělí přihlásila k jednoprocentnímu nárůstu. Lidovci navrhují, aby platy zákonodárců zůstaly ještě rok zmrazené. V příštím roce by pak měla nastat systémová změna s navázáním na docházku.

Jestli Sněmovnou do konce roku novela zákona o platech ústavních činitelů neprojde, stoupnou od ledna automaticky o 26 procent.

Lidovci chtějí zmrazit platy na další rok
Platy zákonodárců by mohly na své současné úrovni zůstat ještě rok, navrhuje KDU-ČSL. „Navrhujeme pokračovat ve zmrazení, tedy 0procentní navýšení a v příštím roce udělat systémovou změnu s navázáním na docházku poslanců a platy soudců,“ uvedl předseda strany Pavel Bělobrádek. Podle představ lidovců by měla vzniknout pracovní skupina, která by bez časového tlaku, kterému poslanci čelí nyní, připravila změnu zákona.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!