Babiš podpoří dřívější odchody do důchodu pro část horníků | E15.cz

Babiš podpoří dřívější odchody do důchodu pro část horníků

Babiš podpoří dřívější odchody do důchodu pro část horníků
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mladá fronta

ČTK

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) podpoří návrh na dřívější odchody do důchodu pro asi 80 horníků, jichž se netýká dosavadní nařízení vlády. Řekl to po jednání se zástupci těžební společnosti OKD a hornických odborářů v Karviné. Stát by to mělo přijít asi na 100 milionů korun.

Dosud mohli do předčasného důchodu odcházet horníci, kteří začali fárat před rokem 1993 a stanovený počet směn odpracovali do konce roku 2008. Nové nařízení se bude týkat i horníků, kteří určený počet směn v dole odpracovali po roce 2008.

„Podpoříme odchod do předčasného důchodu horníků, kteří nastoupili do roku 1993. Tam jsme se domluvili, že by to mělo proběhnout rychle,“ řekl Babiš. Vláda by po změně nařízení měla jednat 25. března.

Předčasný odchod pro všechny? Babiš chce o tom jednat

Podle ministra je problém, že odboráři chtějí předčasné odchody do důchodu pro všechny horníky. O tom chce Babiš s odboráři jednat. „Domluvili jsme se, že nás navštíví v Praze ekonomičtí experti odborářů, že se potkáme nejpozději do konce března a budeme hledat nějaké řešení,“ řekl Babiš.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že jednání bylo jedno z mála konstruktivních. „Co slíbil, jsem pevně přesvědčen, že dodrží,“ řekl Pytlík.

Vláda už o nařízení jednala, ale ministerstvo financí ho zablokovalo. Babiš dnes řekl, že šlo o nedorozumění na jednání, na kterém on nebyl.

Důchodce je dvakrát levnější než nezaměstnaný, tvrdí Pytlík

Odboráři usilují o předčasné odchody havířů do důchodu kvůli náročnosti jejich povolání, kvůli níž mají horníci často podlomené zdraví. Předčasné důchody by podle odborářů navíc pomohly vyřešit situaci společnosti OKD, která musí kvůli špatné ekonomické situaci propouštět stovky lidí.

Pytlík řekl, že kdyby se změnily podmínky pro předčasné odchody do důchodu i pro další horníky, týkalo by se to v OKD asi 3500 lidí. „Myslíme, že to nezatíží tolik rozpočet České republiky. Ministerstvo spočítalo, že by to údajně někde do roku 2070 stálo asi 50 miliard. My teď musíme říct, kolik to bude stát opravdu v roce 2019, 2020, reálně do roku 2030 a kolik tu bude zaměstnanců,“ řekl odborový předák.

Předčasné odchody horníků do důchodu podle něj nemusí přijít státní rozpočet dráž než výdaje na nezaměstnané, protože důchodce je dvakrát levnější než nezaměstnaný. „Já si myslím, že to daňové poplatníky přijde ještě na mnohem méně,“ řekl Pytlík.

Vznikne pracovní skupina

Uvítal Babišův návrh na vytvoření pracovní skupiny, která by se situací horníků zabývala. „Na ministerstvu financí bychom rozebrali přesné dopady a koho se to vlastně týká, kolika lidí a kolika peněz, což taky přijímám, protože je to asi jeden z prvních, který řekl: budeme o tom jednat zcela vážně,“ řekl Pytlík.

Ministr Babiš řekl, že rozumí požadavkům horníků, které vycházejí z podmínek, jaké jsou v okolních státech. „Na druhé straně taky není možné dávat nějaký bianco šek, který by rezultoval do čísel, která můžou být dramatická pro rozpočet. Proto sedneme za stůl a budeme se bavit nad detailními čísly,“ řekl Babiš.

Sobotka vytáhl proti Babišovi. S Babišem

Pavel Telička: I pro Babiše jsem marketingová hodnota

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!