Babiš: Státní dluh na konci roku klesne o dvacet miliard | E15.cz

Babiš: Státní dluh na konci roku klesne o dvacet miliard

Babiš: Státní dluh na konci roku klesne o dvacet miliard
předseda hnutí ANO Andrej Babiš
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Celkový státní dluh Česka bude na konci letošního roku meziročně o dvacet miliard korun nižší, uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Státní dluh České republiky ke konci roku 2013 činil 1,68 bilionu korun. Podle ministra to svědčí o tom, že ministerstvo financí začalo řídit likviditu a využilo lépe půjčené prostředky.

„Hlavní úspěch je, že se nám sníží dluh, tzn. dluh koncem roku 2014 bude pravděpodobně o 20 miliard korun nižší než dluh koncem roku 2013, i když deficit (rozpočtu) bude pravděpodobně kolem 80 miliard,“ uvedl Babiš. Do roku 2000 se státní dluh Česka držel pod 300miliardovou hranicí. Největší růst dluhu nastal v roce 2012, a to o více než 168 miliard korun. Naopak v letech 1994 a 1995 dluh klesal.

Podíl dluhu k HDP

Babiš dále odmítl poslanecké pozměňovací návrhy ke státnímu rozpočtu na příští rok, které předložili poslanci. Například místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO) chce přesunout 300 milionů na filmové pobídky. Předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) navrhl přidat 1,7 milionu korun Českému svazu bojovníků za svobodu.

„Nevidím důvod, proč bychom měli tyhle pozměňováky akceptovat,“ dodal. V případě filmových pobídek uvažuje o stejném modelu jako letos, tedy že v průběhu roku budou v případě nutnosti navýšeny. Poslanci ve středu propustili návrh státního rozpočtu na příští rok do třetího čtení.

Výběr daní se podle Babiše může zásadně zlepšit nejdříve v letech 2016 až 2017. V roce 2016 chce resort financí spustit mimo jiné elektronickou evidenci tržeb, kterou se Česko inspirovalo v Chorvatsku.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!