Babiš zůstává předsedou ANO. Konkurenci neměl ani Faltýnek | E15.cz

Babiš zůstává předsedou ANO. Konkurenci neměl ani Faltýnek

Babiš zůstává předsedou ANO. Konkurenci neměl ani Faltýnek
Předseda ANO Andrej Babiš na sjezdu strany
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
bru

Staronovým předsedou hnutí ANO se podle očekávání stal Andrej Babiš. V dnešním hlasování získal všech 186 platných hlasů, jeden hlas byl neplatný. Zakladatel hnutí a současný ministr financí neměl ve volbě protikandidáta, hnutí povede nejméně další dva roky. Vyzyvatele nenašel ani Jaroslav Faltýnek, který se stal prvním místopředsedou ANO.

„Skutečně až tolik netleskejte,“ řekl Babiš delegátům po volbě při velkém aplausu. Aspoň někdo se podle něho měl hlasování zdržet. Babiš dále mluvil o velké zodpovědnosti a prohlásil, že se „bude snažit makat, aby bylo líp“, jak zněla hesla v předvolební kampani ANO. Uvedl také, že pro sebe sám nehlasoval.

Po zvolení se Babiš vrátil ke svému projevu na sněmu, v němž se tvrdě opřel do sociální demokracie. ČSSD i lidovci projev kritizovali. „Já jsem řekl jenom pravdu,“ uvedl. Kdyby klasické politické strany fungovaly dobře, do politiky by prý nešel a dnes by hrál místo sněmu tenis. Vyjádřil se také ke střetu zájmů, který je mu často vytýkán. „Ano, střet zájmů. A kdo za to může, že jsem tady? Já za to můžu?,“ ptal se novinářů.

Představy se rozcházejí

Vrátil se také k tvrzení o koaličních podrazech. ANO podle něj není zvyklé prodávat informace do médií jako klasické politické strany. „Jsou tam takové ty podrazy,“ poznamenal. Sociální demokraté, s nimiž je hnutí ve vládě, má navíc podle Babiše úplně jiné představy o fungování země. „My jasně říkáme: 'Nechceme budovat sociální stát, nechceme se zadlužovat',“ nechal se také slyšet.

Případné požadavky na změny v koaliční smlouvě podle něj hnutí ještě zváží. Hlubší diskusi o programu očekává od nedělní části sněmu. V době po stranickém sjezdu by se mohli začít rýsovat odborní mluvčí pro jednotlivé resorty, uvedl také.

Faltýnkova konkurence souboj vzdala

Na volbu Babiše staronovým šéfem ANO reagují ostatní politické strany. „Panu předsedovi gratuluji a přeji mnoho úspěchů v práci pro ČR a její občany,“ napsal ještě před hlasováním šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek.

„Panu předsedovi a prvnímu místopředsedovi nezbývá než blahopřát k volebnímu výsledku, který evropská, a troufnu si říci, euroatlantická politika dosud nezná, nebudu se však snižovat k vyvolávání ducha Gustáva Husáka či k paralelám s Kim Čong-unem. Každopádně pro všechny zbývající letošní sjezdy a sněmy nasadili kluci z ANO laťku opravdu hodně vysoko,“ napsal na Facebooku šéf asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

„Potvrzení staronového předsedy ANO není nijak překvapující. Přejme sami sobě, aby se naše republika nestala teritoriem, které ovládne pouze hnutí ANO. Ze slov Babiše při projevu zněla neomezená touha po moci,“ uvedla v prohlášení místopředsedkyně komunistů Miloslava Vostrá. Zejména ČSSD je podle ní překvapena slovy na svou adresu. „Vše, co je dobré, je zásluhou hnutí ANO. Vše špatné vinou ostatních. Tak to opravdu není,“ doplnila.

Po předsedovi volili delegáti prvního místopředsedu hnutí. Stal se jím podle očekávání šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který byl po odstoupení čtveřice původních protikandidátek jediným uchazečem o post.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!