Česku by se mohlo vrátit 60 miliard z daňových podvodů, doufá Babiš | E15.cz

Česku by se mohlo vrátit 60 miliard z daňových podvodů, doufá Babiš

Česku by se mohlo vrátit 60 miliard z daňových podvodů, doufá Babiš
Ministr financí Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Česko na daňových podvodech přijde ročně o 108 miliard korun. Všechny úniky se zastavit nepodaří, přesto existuje potenciál, jak státu z těchto peněz vrátit alespoň 60 miliard korun. Alespoň v to doufá ministr financí Andrej Babiš. Změnu by mělo přinést personální posílení Finanční a Celní správy a posílení kompetencí členských států EU v boji proti organizovaným skupinám podvádějícím na daních.

„Myslím si, že stát v minulosti nevybíral dobře daně a Finanční a Celní správa nefungovaly dobře,“ uvedl na setkání lídrů českého stavebnictví. Neplacení daní navíc poškozuje hospodářství tím, že znevýhodňuje poctivé podnikatele proti těm, kteří daně neplatí.

Podíl nezaplacených daní se v jednotlivých evropských zemích výrazně liší. Zatímco ve Finsku a v Nizozemí představují nezaplacené daně pět procent, v Rumunsku jde o 44 procent a v Česku o 22 procent, uvedl s odvoláním na výsledky šetření EU šéf finančního resortu.

Při prokazování daňových úniků by podle Babiše mělo přispět hlášení o velkých příjmech osvobozených od daně, který je obsažený ve změně zákona o prokazování původu majetku.

Kromě ztrát způsobených daňovými úniky přichází Česko podle šéfa státní kasy o peníze rovněž neefektivním čerpáním peněz z evropských fondů. V čerpání dotací je Česko jeden z nejhůře čerpajících států, za což může kromě nekompetence úředníků i rozsáhlá korupce, dodal.

Jana Havligerová: Ministr financí ve stopách předchůdců

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!