Český zpracovatelský sektor je na tom nejhůř za deset let

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Zetor

Výroba automobilů Škoda v Kvasinách
2
Fotogalerie

Jedna z nejnižších hodnot od roku 2009 a zhoršující se situace. Tak zhodnotila situaci v českém zpracovatelském sektoru společnost IHS Markit podle indexu PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby. Ten v prosinci stoupl na 43,6 bodu z listopadových 43,5 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

„Prosincová data PMI ukázala, že rok, který byl pro české zpracovatele již tak náročný, skončil neutěšeně a neklidné podmínky ve světové ekonomice vyhlídky na růst dál podrývají. Domácí i zahraniční poptávka zůstala ochromená, což se odrazilo v pesimistických očekáváních napříč zpracovatelským sektorem,“ uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Nízkou hodnotu PMI v ČR zčásti poháněl výrazný propad objemů výroby způsobený slabší poptávkou od domácích i zahraničních zákazníků. Výrobci na něj reagovali nejprudším snížením počtu pracujících od září 2009 a rekordně nízko zůstala i podnikatelská důvěra. Firmám se nicméně podařilo zvýšit prodejní ceny třetí měsíc v řadě, ač ceny vstupů dál klesaly. Výroba na konci roku 2019 klesla v celém českém zpracovatelském sektoru třináctý měsíc v řadě.

Někteří zaměstnavatelé snížení počtu zaměstnanců připisovali nenahrazování odchozích zaměstnanců, ale někteří údajně propouštěli kvůli slabší poptávce. Firmy zůstaly silně pesimistické v výhledech na výrobu během příštího roku. Stupeň důvěry klesl na druhou nejslabší úroveň od počátku sběru dat (duben 2012) vzhledem k pokračujícím turbulencím ve světovém hospodářství.

„Výsledek PMI je v souladu s tržním očekáváním. Hodnoty indexu se již od začátku roku 2019 drží pod úrovní 50 bodů,“ komentovala čísla analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková. Vysoká míra nejistot podle ní způsobila, že většina evropských i českých předstihových ukazatelů klesla na hodnoty z dob finanční krize v roce 2009. „Tato úroveň sentimentu ovšem neodpovídá skutečnému stavu ekonomiky. Ostatní data ukazují nadále solidní výkon. Můžeme proto očekávat, že i tuzemští podnikatelé se přestanou výraznějšího zpomalení obávat a jejich nálada by se tak mohla zlepšovat,“ dodala.