Dohoda o klimatu není závazná, vadí Zemanovi. Přesto ji podepíše | E15.cz

Dohoda o klimatu není závazná, vadí Zemanovi. Přesto ji podepíše

Dohoda o klimatu není závazná, vadí Zemanovi. Přesto ji podepíše
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Prezident Miloš Zeman podepíše pařížskou dohodu o klimatu. K dokumentu je však na rozdíl od jiných politiků skeptický. Podle Zemana nejde o závazný dokument, ale spíše o deklaraci dobrých úmyslů.

Účastníci klimatické konference OSN našli po dlouhých jednáních shodu na udržení globálního oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia. Míru oteplování chtějí udržet co nejblíže k 1,5 stupni Celsia na konci století. Pařížská dohoda od roku 2020 nahradí Kjótský protokol.

Dohodu v Česku musí ratifikovat Parlament a proces završí podpis prezidenta. „Na rozdíl od některých jásajících politiků mám pocit, že jde spíše o deklaratorní než reálný text,“ uvedl Zeman. Prezidenta k tomu vede spor o dvě anglická slova závěrečného dokumentu, kdy se rozhodovalo, jestli v textu bude uvedeno „musí být“ nebo „může být“. Podle Zemana zvítězila druhá varianta, kterou považuje za vágní. „Jinými slovy ten dokument je de facto nezávazný,“ doplnil Zeman.

Hloupost, reagoval Klaus

Dohodu přivítala česká vláda. Premiér Bohuslav Sobotka ji označil za historický moment. Konferenci naopak zkritizoval bývalý prezident Václav Klaus, podle kterého byla zbytečná a mířila na falešné cíle. Její závěry považuje za evidentní hloupost a má hrůzu z toho, že budou skutečně naplňovány. „Tento dokument podepíši, ale současně s lehkým skepticismem, protože ho považuji spíše za deklaraci dobrých úmyslů,“ uvedl Zeman.

Závěry konference počítají mimo jiné s tím, že rozvinuté státy budou po roce 2020 pomáhat zemím rozvojovým se zvládáním klimatických změn nejméně částkou sto miliard dolarů ročně. Do deseti let by přitom měla být dohodnuta nová, vyšší částka.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!