Fiala mluvil se svými předchůdci, Nečas mu prý nebude okopávat kotníky | E15.cz

Fiala mluvil se svými předchůdci, Nečas mu prý nebude okopávat kotníky

Fiala mluvil se svými předchůdci, Nečas mu prý nebude okopávat kotníky
(zleva) první místopředseda Jan Zahradil, předseda strany Petr Fiala a Pavel Blažek.
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Nový šéf Občanské demokratické strany Petr Fiala se sešel se svými předchůdci v čele partaje, bývalým českým prezidentem Václavem Klausem a někdejším premiérem Petrem Nečasem. Příští týden ho čeká schůzka s dalším expředsedou ODS Mirkem Topolánkem. Nečas mu prý řekl, že „bude první bývalý předseda ODS, který svému nástupci nebude okopávat kotníky“.

K setkání s Václavem Klausem Fiala zase uvedl, že to byl „přátelský rozhovor o ODS a současné politické situaci“.

Občanští demokraté mají podobně jako sociální demokraté ke svým bývalým předsedům komplikovaný vztah. Klaus, který stranu založil a od roku 1991 do prosince 2002 vedl, se v posledních letech netajil tím, že se s občanskými demokraty čím dál víc názorově rozchází.

Od konce roku 2002 stál v čele ODS Topolánek, média po jeho zvolení zveřejnila textovou zprávu z Klausova mobilu, v níž se o svém nástupci nelichotivě vyjádřil jako o „absolutně prázdném a falešném Topolovi“.

V březnu 2009 Topolánek obvinil Klause, že se podílel na vyslovení nedůvěry jeho vládě a přispěl k jejímu pádu. Z pozice šéfa ODS odcházel pod velkým vnějším tlakem, ačkoli za více než sedm let v jejím čele vyhrál s ODS sedmery volby a dovedl stranu do vlády.

V červnu 2010 se třetím předsedou ODS stal Petr Nečas. Z čela strany i tehdejšího vládního kabinetu odešel o tři roky později kvůli aféře kolem své blízké spolupracovnice a partnerky Jany Nagyové (nyní Nečasové). Když pak místní sdružení ODS v Praze-Zličíně Nečasovou vyloučilo ze strany, Nečas se své ženy zastal.

Po mezidobí, kdy ODS vedl statutární místopředseda Martin Kuba, si pak ODS zvolila letos v lednu v Olomouci do čela vysokoškolského profesora Fialu. Jedna z dříve dominantních českých stran a hegemon tuzemské pravice, se olomouckým kongresem pokouší o návrat do těchto pozic a o nový začátek.

O něm hovoří i nový předseda ODS Petr Fiala, který je jejím členem teprve od listopadu 2013. Právě do bývalého rektora brněnské Masarykovy univerzity Fialy vkládají občanští demokraté největší naděje.

Petr Fiala: Napravo od ODS nesmí být žádná politická strana

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!