Kalousek znovu couvá: ekonomika poroste méně, než čekal ještě nedávno | E15.cz

Kalousek znovu couvá: ekonomika poroste méně, než čekal ještě nedávno

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: E15

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odhady vývoje českého HDP z dílny ministerstva financí (MF) začínají vykazovat jistou předvídatelnost, která spočívá v pravidelném zhoršení předchozí prognózy. Také v aktuální prognóze MF tvrdí, že ekonomice se povede hůře, než jak zněl lednový odhad. Růst české ekonomiky se tak podle ministra financí Miroslava Kalouska letos úplně zastaví a v roce 2014 bude jen 1,2 procenta. Ještě v lednu přitom Kalousek očekával letošní růst o 0,1 procenta a v příštím roce o 1,4 procenta.

A případný očekávaný vývoj se přitom může zhoršit, varoval rovnou mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Hlavním rizikem pro odhady je vývoj v eurozóně, kam plyne většina českého exportu. Úřad totiž očekává, že ekonomika eurozóny letos klesne o 0,3 procenta.

Mírné zhoršení odhadu vývoje ekonomiky v letošním roce reflektuje podle analytika Patria Finance Davida Marka nepříznivá data z prvního čtvrtletí a zhoršení vyhlídek v eurozóně, na které je české ekonomika silně závislá. „Většina odhadů nyní spoléhá na to, že v druhé polovině roku, nebo alespoň na konci roku, přijde zlepšení ekonomické situace. Prozatím ale není vidět prakticky žádné známky obratu k lepšímu,“ podotkl.

Odhady Svazu průmyslu a dopravy v principu odpovídají prognóze ministerstva. „Nyní hovoříme v podstatě o stagnaci, kde je stále zachován křehký předpoklad zastavení propadů v druhé polovině roku. Naše poslední kvantifikovaná predikce pro letošní hodnotu růstu reálného HDP se sice pohybovala v desetinných hodnotách kolem nuly, ale s desetinnými místy nemá smysl si příliš hrát. Až následující měsíce ukážou, zda bude potřeba další korekce,“ upozornil analytik svazu Bohuslav Čížek.

Hrubý domácí produkt zemí střední Evropy růst proti předchozímu roku v procentech, sezónně neočištěná data

Hrubý domácí produkt zemí střední Evropy (růst proti předchozímu roku v procentech, sezónně neočištěná data) Autor: Ministerstvo financi
Zdroj: Ministerstvo financí

Česká národní banka ve své únorové prognóze očekává letos pokles HDP o 0,3 procenta. Pro příští rok pak počítá s růstem o 2,1 procenta. Novou prognózu centrální banka zveřejní 2. května.

V roce 2015 počítá resort financí s růstem HDP o 2,1 procenta a v roce 2016 se zvýšením výkonu ekonomiky o 2,6 procenta. Ministerstvo rovněž upozornilo, že deficit veřejných financí by měl v letošním roce klesnou na 2,8 procenta HDP. Prognóza přitom neuvažuje s prodejem kmitočtových pásem mobilním operátorům ani s prodejem emisních povolenek, což by mohlo letos deficit ještě snížit. „Naopak riziko směrem dolů však představují případné další korekce neuznaných evropských peněz (jednání s EK stále probíhají),“ uvedl úřad.

Loni byl deficit veřejných financí kvůli jednorázovému zaúčtování církevních restitucí a také problémům s dřívějším čerpáním fondů EU 4,4 procenta. Bez těchto vlivů by byl 2,5 procenta HDP.

Hrubý domácí produkt zemí střední Evropy 3. čtvrtletí 2008=100, sezónně očištěná data

Hrubý domácí produkt zemí střední Evropy (3. čtvrtletí 2008=100, sezónně očištěná data) Autor: Ministerstvo financi
Zdroj: Ministerstvo financí

Ministerstvo v nové prognóze počítá s větším poklesem domácí spotřeby, a to letos o 1,2 procenta. V předchozí prognóze analytici počítali s poklesem o 0,7 procenta.

Problémem pro ekonomiku by podle nových odhadů neměla být letos ani příští rok inflace. Navzdory zvýšení obou sazeb DPH o jeden procentní bod by letos průměrná míra inflace měla dosáhnout 2,1 procenta, v roce 2014 by pak spotřebitelské ceny mohly vzrůst o 1,7 procenta,“ uvedli analytici ministerstva.

Nezaměstnanost by se z loňských sedmi procent měla letos zvýšit na 7,6 procenta a v roce 2014 by mohla vzrůst na 7,7 procenta. Resort financí ovšem odhaduje míru nezaměstnanosti na základě metodiky výběrové šetření pracovních sil.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video