Konvičkovci dají oznámení na Dolínka za snahu zakázat jejich akci | e15.cz

Konvičkovci dají oznámení na Dolínka za snahu zakázat jejich akci

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Antiislamista Martin Konvička inicioval trestní oznámení na pražského náměstka Petra Dolínka (ČSSD) kvůli jeho výzvě, aby magistrát zrušil kvůli havárii kanalizace nedělní akci jeho Iniciativy u saúdskoarabského velvyslanectví. Konvička pokládá za nehorázné, že se Dolínek pokusil zabránit řádně ohlášené akci. Podle magistrátu i ministerstva vnitra pro její zákaz nebyly zákonné důvody.

„Na toho Dolínka můj advokát připravuje a podá trestní oznámení za zneužití pravomoci veřejného činitele,“ uvedl dnes Konvička. Iniciativa Martina Konvičky (IMK) svolala na nedělní odpoledne před saúdskou ambasádu v Bubenči akci s názvem „S humorem do Mekky“.

Shromáždění se koná na den 15. výročí útoku teroristů ze skupiny Al-Káida na Světové obchodní centrum a Pentagon v USA. Konvička k charakteru shromáždění uvedl, že tryzny k ničemu nejsou, neboť islamistům nejvíce vadí výsměch. „Tentokrát chceme výročí připomenout tím, že se vysmějeme viníkům,“ uvedl.

Místo akce pak zdůvodnil tím, že „Saúdská Arábie byla, je a nejspíš i bude hlavním sponzorem světového islamismu“. Na shromáždění budou zveřejněny „velmi zajímavé skutečnosti o působení saúdských diplomatů v České republice“, dodal.

Magistrát shromáždění nezakázal ani přesto, že minulá akce IMK na Staroměstském náměstí, při níž vystupovali maskovaní muži převlečení za bojovníky takzvaného Islámského státu a stříleli z maket zbraní, je šetřena jako výtržnictví. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) tehdy žádala potrestání magistrátního úředníka, který shromáždění povolil. Ministerstvo vnitra ale dalo úřadu za pravdu.

Důvody k zákazu podle něj nebyly. Ohlášení demonstrace ovšem podle vnitra mělo vzbudit zvýšenou pozornost.
Konvička prostřednictvím svého advokáta Libora Nedorosta kvůli reakcím některých médií a státní správy na toto shromáždění podal trestní oznámení za šíření poplašné zprávy, neboť akce prý nevzbudila u kolemjdoucích paniku, jak tvrdily.

Chystá rovněž žaloby na ochranu osobnosti vůči premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, ministru vnitra Milanu Chovancovi a senátorovi Hassanu Mezianovi (všichni ČSSD) kvůli vyjádřením, v nichž měli zpochybnit Konvičkovo duševní zdraví.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video