Volby 2016: Lidovci se koalic ANO s komunisty neobávají | E15.cz

Lidovci se vzniku krajských koalic ANO s komunisty příliš neobávají

Jan Vávra

Opozice neuspěla, naopak KDU-ČSL se stabilizovala a potvrzuje trend pozvolného nárůstu preferencí. Tak hodnotí výsledky krajských a senátních voleb špičky strany. která měla být podle předvolebního vyjádření předsedy Pavla Bělobrádka tou, která naruší případný vznik koalic s účastí komunistů.

Vzhledem k oslabení preferencí KSČM ale taková možnost podle místopředsedy KDU-ČSL a ministra zemědělství Mariana Jurečky není ve většinu krajů matematicky příliš pravděpodobná. "Standardní demokratické strany dávají vítěznému ANO dostatek možností, s kým případně utvořit koalici," uvedl Jurečka.

Předseda strany Pavel Bělobrádek současně zdůraznil, že krajským organizacím lidovců nechá v případném povolebním vyjednávání volnou ruku. Strana by podle něho měla celkově posílit, její samostatné kandidátky získaly celorepublikově 6,3 procenta hlasů, při započtení kandidátek společných jde výsledek k deseti procentům. V předchozích krajských volbách strana samostatně brala necelých šest procent.

Volby 2016: Vítězem je ANO, naopak ČSSD vyklízí pozice. Uspěli Čunek a Půta

Na rozdíl od sociální demokracie tak lidovce nepotkal volební propad, přestože spolu s ANO tvoří vládní koalici. "Projevuje se více faktorů, voliči ovšem reagují zejména na práci ČSSD v krajích," říká Jurečka. Krajské a senátní volby jako vysvědčení udělené vládní koalici nebere, byť by vzhledem k úspěchu ANO a KDU-ČSL mohlo vyznívat poměrně kladně.

Podle Bělobrádka jde o důsledek nejen dobré práce jeho strany v krajích, ale také jejího "dalšího otevírání," jak charakterizoval skládání společných kandidátek. Tento krok se podle něj osvědčil hlavně v Karlovarském kraji, kde takto kandidující subjekt STAN s podporou KOA, KDU-ČSL a TOP 09 získal pět křesel. Lidovci pozitivně hodnotí i výsledky prvního kola senátních voleb, kde obhajují dva mandáty. Z prvního kola postoupilo osm jejich kandidátů.

Glosa Martina Čabana: Prvním poraženým voleb je česká policie

Komentář Stanislava Šulce: Dojela TOP 09 na pražskou bublinu?

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!