„Velký důraz budeme klást na družstevní bydlení. Je to populární forma vlastnictví. Zabýváme se různými druhy družstevního bydlení, protože jich existuje celá škála,“ uvedla ministryně Dostálová. S dotacemi na družstevní byty počítá i návrh aktualizované koncepce rodinné politiky vznikající na ministerstvu práce a sociálních věcí.
Potřeby radnic ve vztahu k družstevnímu bydlení se podle šéfky MMR různí podle velikosti sídel. Například větší města nabízejí pozemky, na nichž by družstevní byty vznikly. „Malá města zase chtějí vrátit svépomoc, kdy chlapi přijdou z práce a půjdou stavět,“ dodala Dostálová.
Do družstevního bydlení se pustili již i někteří developeři. Největší zkušenosti s touto formou bydlení má holding Finep. Od roku 2010 postavil 1500 družstevních bytů. „Družstevní výstavba zajišťuje výraznou stabilitu fungování domu, a to zvláště ve srovnání s praxí řady společenství vlastníků jednotek,“ uvedl na konferenci E15 Premium Štěpán Havlas z vedení Finepu.
Z návrhu nové koncepce státní bytové politiky nakonec vypadl zákon o sociálním bydlení. Ten sice současná vláda měla ve svém programovém prohlášení, avšak ještě loni od záměru ustoupila. Místo zákona o sociálním bydlení připraví jinak pojatou normu o dostupném bydlení. Ta má pomoci i rozvoji realitního družstevnictví.
Partnery akce, která se konala v Českém institutu informatiky a robotiky, byly společnosti Finep, Havel & Partners a Wüstenrot.