Politologové: Zeman hraje o čas | E15.cz

Politologové: Zeman hraje o čas

Politologové: Zeman hraje o čas
Miloš Zeman
• 

ČTK

I kdyby vláda premiéra Jiřího Rusnoka dnes nezískala v Poslanecké sněmovně důvěru, není v zájmu prezidenta Miloše Zemana rychle jmenovat novou. Současné uspořádání mu mocensky vyhovuje, říkají politologové. Podle nich také není příliš pravděpodobné, že by Zeman při případném druhém pokusu o sestavení vlády jmenoval premiérkou kandidátku ODS a předsedkyni Sněmovny Miroslavu Němcovou.

„Je to jeho vláda, prezidentská vláda, tak přece nebude dělat žádné kroky pro to, aby rychle odešla,“ řekl politolog Daniel Kunštát. „Jemu politicky, mocensky vzato prodlužování této situace vyhovuje. Jeho cílem je, aby zůstal status quo,“ doplnil.

Zeman dnes v projevu ve Sněmovně řekl, že i kdyby Rusnok důvěru nezískal, on v nejbližších několika týdnech druhý pokus o jmenování kabinetu nepodnikne. Podle Kunštáta to ale může trvat i déle. „Myslím, že to (Zeman) bude tlačit až na hranu různých časových horizontů. Že se bude snažit celou tu situaci natáhnout,“ řekl Kunštát.

„Zeman může tu situaci prodlužovat tak dlouho, že už nebude mít význam, aby se Sněmovna sama rozpustila,“ řekl dále Kunštát. Podle něj však lze i přes vyjádření některých politických stran jen těžko soudit, zda by se ve Sněmovně doopravdy našlo 120 hlasů pro její rozpuštění.

„Je z toho jasná jedna věc. Pan prezident nechce jen tak jmenovat novou vládu,“ řekl politolog Bohumil Doležal. Zároveň upozornil, že se Zeman ve svém projevu snažil zamaskovat svou snahu o posílení vlastní autority. „Projev prezidenta to celé hnal do toho, aby to nevypadalo jako spor mezi parlamentní demokracií a se snahou prezidenta rozšířit svou autoritu, ale aby to vypadalo jako spor mezi kompromitovanou pravicí a nekompromitovanou levicí,“ prohlásil.

Politologové také nečekají, že by pravicová koalice měla šanci získat od Zemana pověření k sestavení vládě, byť to Zeman v projevu nevyloučil. Kunštát si všímá, že se Zeman proti možnému kabinetu vedenému Němcovou velmi ostře vymezil.

„Představa, že by pan prezident jmenoval paní Němcovou předsedkyní vlády mi nepřipadá příliš pravděpodobná. Spíš se tady vytvoří konflikt stará vláda pravice proti nové síle, kterou představuje on,“ uvedl Doležal.

Bohuslave, jak hluboko jsi klesl

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!