Pražská ČSSD „téměř stoprocentně“ vylučuje koalici s TOP 09 | E15.cz

Pražská ČSSD „téměř stoprocentně“ vylučuje koalici s TOP 09

Pražská ČSSD „téměř stoprocentně“ vylučuje koalici s TOP 09
Tomáš Hudeček
• 
ZDROJ: Michael Tomeš, E15

ČTK

Předseda zastupitelského klubu pražské ČSSD Miroslav Poche „téměř stoprocentně“ vyloučil vznik koalice sociálních demokratů s TOP 09 na pražské radnici. Uvedl to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM).

„Jsem přesvědčen o tom, že hra pana premiéra (Petra) Nečase a pana zastupitele (Bohuslava) Svobody o tom, že tady vzniká jakási koalice TOP 09 a ČSSD, je pouze hrou. Myslím, že sociální demokracie v tuto chvíli - rok a půl před volbami komunálními a rok před volbami parlamentními - není připravena účastnit se koaličně na vedení tohoto města,“ řekl Poche.

Odmítl také tvrzení exprimátora Svobody (ODS), že by se pražská ČSSD nechala při jeho odvolání využít k mocenskému boji. Proti utvoření pražské koalice s TOP 09 se už v pátek vyslovil předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Uvedl, že vstup do koalice v hlavním městě pro ČSSD rozhodně není prioritou.

Pro toleranci vlády TOP 09 má ČSSD několik podmínek

TOP 09 chce s ČSSD zahájit jednání o případné koalici či podpoře už počátkem příštího týdne. „Čekáme na nabídku kvalitního řešení těch nejpalčivějších problémů, které město má,“ uvedl Poche s tím, že ČSSD v pondělí předloží TOP 09 jako „rámec tolerance“ celou řadu podmínek. Patří mezi ně například to, aby se nezvyšovalo jízdné v městské hromadné dopravě ani ceny vodného a stočného. Pod stůl by měl spadnout také „fantasmagorický nápad“ na převod státních nemocnic na hlavní město. Sociální demokraté jsou také proti parcelování volebních obvodů v Praze.

Náměstek pověřený výkonem funkce pražského primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) uvedl, že v obecné rovině je podpora těchto požadavků možná, ale bylo by nutné vyřešit detaily. Každopádně je přesvědčený o tom, že 6. června bude na jednání zastupitelstva zvolena nová rada a primátor, a že se tedy TOP 09 do té doby s některou ze stran dohodne.

Poche zmínil také to, že pražská ČSSD bude chtít zastoupení v dozorčí radě pražského dopravního podniku. Jde jí prý o to, aby všechny strany v zastupitelstvu, tedy i opoziční, měly o dění v podniku dostatečné informace. Jak bude pokračovat obsazování dalších dozorčích rad, není podle něj na pořadu dne a mělo by se o tom diskutovat spíše až v létě či na podzim. Poche odmítl spekulace, že by vedle dopravního podniku chtěla sociální demokracie vyslat straníky do Pražské plynárenské.

Schwarzenberg: Koalici TOP 09 a ČSSD na celostátní úrovni rozhodně neplánujeme

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg dnes v OVM popřel, že by si strana na úrovni Prahy testovala možnost koalice s ČSSD po sněmovních volbách v příštím roce. Prohlásil navíc, že k pražské sociální demokracii pod vlivem Petra Hulínského má značně skeptický postoj.

TOP 09 chce příští týden zahájit jednání o případné koalici s ČSSD. Zvažuje ovšem i obnovení spolupráce s občanskými demokraty, kterým již dala návrh koaliční smlouvy. V jedenáctičlenné radě požaduje sedm křesel včetně primátorského, ale nabízí ODS místo prvního náměstka pro zdravotnictví, jímž by mohl být Svoboda, který je lékař. ODS však trvá na tom, aby se odvolaný Svoboda znovu stal primátorem.

Profil: Konec Bohuslava Svobody, konec modré Prahy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!