Rozpočet na příští rok bude mít schodek 40 miliard. Vládní plán podrželi komunisté

Návrh státního rozpočtu pro příští rok prošel sněmovnou v prvním čtení.

Návrh státního rozpočtu pro příští rok prošel sněmovnou v prvním čtení. Zdroj: ČTK

Alena Schillerová, ministryně financí
Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová při jednání sněmovny, na kterém poslanci přehlasovali senátní veto k zákonu o EET.
Návrh státního rozpočtu pro příští rok prošel sněmovnou v prvním čtení.
Alena Schillerová a Andrej Babiš
Premiér Andrej Babiš na jednání Poslanecké sněmovny
5
Fotogalerie

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok. Schodek má činit stejně jako letos 40 miliard korun. Pro rozpočet hlasovalo 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM, která vládu ve Sněmovně toleruje. Ostatní poslanci hlasovali proti. V dílčích hlasováních poslanci přidali peníze například na sociální služby nebo menším obcím na školy a byty. Sněmovna přesunula v rozpočtu oproti návrhu kolem dvou miliard korun. 

Celé dnešní projednávání rozpočtu včetně hlasování trvalo ve středu ve sněmovně zhruba 11 hodin. Prošly všechny pozměňovací návrhy, které předložila KSČM, z jiných návrhů ostatních opozičních stran neuspěl žádný. Neuspěla například ODS s návrhy na úspory výdajů v celkovém objemu 46 miliard korun nebo Piráti s obdobným převodem v objemu 12,7 miliardy korun.

Celkové výdaje rozpočtu navrhuje ministerstvo financí na 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Schválený rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá.

Obce a sociální služby si přilepší

Sněmovna přidala na návrh rozpočtového výboru 600 milionů menším obcím na výstavbu a opravy škol a bytů. Stejně tak poslanci na návrh rozpočtového výboru přidali 600 milionů korun na sociální služby. S oběma návrhy v rozpočtovém výboru přišli komunisté.

Na návrh předsedy poslanců KSČM Pavla Kováčika přesunula Sněmovna 300 milionů v kapitole ministerstva zemědělství na nákup vlastnických práv ke kanalizacím a vodovodům. Návrh má podle něj vytvořit prostor pro obce, aby mohly dostat dotace pro výkup akcií vodárenských společností, budou-li to potřebovat. Na návrh Zdeňka Ondráčka (KSČM) dostane policie navíc 120 milionů korun na munici k výcviku střelby a na neprůstřelné vesty. Jeho stranický kolega Miroslav Grebeníček prosadil převod 50 milionů na činnost Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.

Votava a Valachová nezískali tři miliardy pro učitele

Uspěl také sociální demokrat Roman Onderka s návrhem přidat obcím a městům 60 milionů korun na sociálně právní ochranu dětí. Naproti tomu jeho straničtí kolegové Václav Votava a Kateřina Valachová neuspěli s návrhem přesunout tři miliardy korun ze státního dluhu na platy učitelů. Podle Votavy to mělo přidat tři procenta v nárůstu platů k vládou navrženému zvýšení o deset procent. Valachová argumentovala tím, že návrh neboří strukturu rozpočtu. Peníze z kapitoly státní dluh je podle ní možné použít bez ohrožení obsluhy státního dluhu. Neprošel ani žádný jiný návrh na přidání peněz na platy učitelům.

"Ten návrh rozpočtu je velice dobrý. Je proinvestiční, je to pro lidi, pumpujeme peníze do ekonomiky, nízký deficit, snižujeme dluh, navyšujeme skutečně veškeré položky," shrnul premiér Andrej Babiš (ANO) návrh rozpočtu. Označil ho i za prorůstový. V dopoledním projevu ho představoval asi tři hodiny, opozice odpoledne rozpočet naopak kritizovala. "Já si stojím za tím, že ten rozpočet je dobrý," oponovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Kritika projevu premiéra

Premiér za svůj projev, který vyplnil dopolední část jednání o rozpočtu, sklidil od opozice kritiku. Jan Skopeček (ODS) ho nazval neuvěřitelným plácáním, které nemělo hlavu ani patu, Radek Holomčík (Piráti) ho nazval obstrukčním defilé hnusu a lží.

Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

HDP má zpomalit

Návrh rozpočtu počítá se zpomalením tempa reálného růstu hrubého domácího produktu z letošních 2,4 na 2,2 procenta. Hlavním tahounem růstu by měla zůstat domácí poptávka. Babiš ujistil, že pokud vývoj ekonomiky bude nepříznivý, nebude vláda výdaje škrtat, ale bude naopak do ekonomiky pumpovat peníze.

Rozpočet se setkal s tradiční kritikou opozice. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše nemá žádnou vizi. Podle předsedy SPD Tomia Okamury neobsahuje dostatečné množství priorit SPD i jejích voličů. "Čtyřicet miliard schodku je smutná vizitka hospodaření vlády," řekl předseda ODS Petr Fiala k navrhovanému schodku. Předložit takový rozpočet po tolika letech bezprecedentního hospodářského růstu je prostě ostuda a je to neschopnost vlády, dodal. Kritikou nešetřili ani Starostové a lidovci.