Singer: ČNB je připravena použít devizové intervence | E15.cz

Singer: ČNB je připravena použít devizové intervence

Singer: ČNB je připravena použít devizové intervence
Miroslav Singer
• 
ZDROJ: E15 Anna Vacková

ČTK

Česká národní banka je připravená použít pro další potřebné uvolnění měnové politiky devizové intervence. Ve Sněmovně to dnes řekl guvernér ČNB Miroslav Singer, když poslancům představoval zprávu zprávu o inflaci. Stejně se vyjádřil začátkem května po posledním měnovém zasedání bankovní rady viceguvernér Vladimír Tomšík.

Singer dnes připomněl, že bankovní rada na všech dosavadních letošních jednáních ponechala základní úrokovou sazbu jednomyslně na 0,05 procenta. „S oběma letošními prognózami je konzistentní mírný pokles tržních úrokových sazeb, který samozřejmě možný není, a proto hovoříme často o tom, že pokud bude potřeba uvolnit měnové podmínky, musíme tak činit pomocí intervencí,“ řekl Singer.

Ekonomové čekají, že úrokové sazby nechá centrální banka beze změny kvůli nízké inflaci a vývoji ekonomiky minimálně po celý letošní rok. Někteří z nich počítají s obratem měnové politiky až v roce 2015.

Singer poslance informoval, že česká ekonomika se celý loňský rok nacházela v recesi především kvůli slabé domácí poptávce, snížené spotřebě domácností a že negativní nálada spotřebitelů vedla výraznému nárůstu míry úspor. Nepříznivý vývoj ekonomiky se také projevoval postupným útlumem na trhu práce. „Celková zaměstnanost v závěru roku 2012 zpomalila. V prvním čtvrtletí letošního roku ale její růst meziročně a mezičtvrtletně a to poměrně nečekaně zrychlil, abych řekl také něco pozitivního,“ dodal.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!