Slovenský ústav předložil další spis, v němž prý figuruje Babiš | E15.cz

Slovenský ústav předložil další spis, v němž prý figuruje Babiš

Slovenský ústav předložil další spis, v němž prý figuruje Babiš
Andrej Babiš
• 

ČTK

Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) soudu předložil už další spis svědčící o údajné spolupráci Andreje Babiše s komunistickou Státní bezpečností (StB). Ve spisu prý opět pod krycím jménem Bureš figuruje nynější český vicepremiér a ministr financí, a sice jako jako tajný spolupracovník StB, informoval dnes slovenský list Sme.

Ze spisu pod označením Bauer vyplývá, že Bureš byl součástí sítě agentů StB. Spis StB od roku 1980 vedla na bývalého náměstka ředitele podniku Petrimex Dušana Slezáka a opět v něm vystupuje tajný spolupracovník pod jménem Bureš, které údajně patřilo Babišovi. Měl se podílet na prověření Slezáka, jehož chtěla StB získat pro spolupráci.

Autorem spisu je bývalý příslušník StB Andrej Kuľha, který u soudu už dřív vypovídal v Babišův prospěch, když tvrdil, že kolegové Babiše zaevidovali proto, aby vykázali nějakou činnost.

„Vykazoval známky nevědomé spolupráce a byl vedený bez vědomí agenta Bureše o tajné spolupráci. Spis obsahoval a používal jen informace, které bylo možné získat i z oficiálních zdrojů a kontaktů, které poskytovali pracovníci PZO Petrimex v rámci služebního styku,“ uvedl Kuľha v notářsky ověřené výpovědi u soudu.

Bureš ve spisü z roku 1988

Kuľha také uvedl, že když zjistil, že je spis fiktivní, uložil ho do archivu. Nyní nalezený spis vznikl více než rok poté, tedy v roce 1988, a přesto v něm Bureš opět figuruje. „Prověrka kandidáta byla a je vykonávána prostřednictvím agenturní sítě v PZO Petrimex, a to jsou TS (tajný spolupracovník) Bureš, TS Mráz, TS Bystrický a TS Horáček,“ napsal Kuľha v září 1988.

Už dřív se před soud dostal spis Oko, v němž Bureš vystupuje jako zdroj při prověřování pracovníka firmy ZOZO Interal Alexeje Nováka a spis Voják, jenž Bureše vzpomíná v souvislosti s konspiračním bytem. Osobní Babišův spis Bureš byl údajně skartován.

Babiš vědomou spolupráci s StB popírá. Připouští, že za komunismu coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu přišel do kontaktu s příslušníky StB. Odmítá ovšem, že byl agentem tajné policie. Kvůli archivním svazkům podal žalobu na ÚPN. Soud má pokračovat 14. dubna.

Ladislav Šafránek: Mimikry Andreje Babiše

Babiš podle objevených listin donášel StB na své kolegy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!