Strany dosavadní pražské koalice se nedohodly, ODS se sejde večer | E15.cz

Strany dosavadní pražské koalice se nedohodly, ODS se sejde večer

Strany dosavadní pražské koalice se nedohodly, ODS se sejde večer
Bohuslav Svoboda
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Vyjednavači ODS a TOP 09 odešli z dnešní schůzky na pražském magistrátu ohledně nové koaliční smlouvy bez dohody. Obě strany trvají na svých požadavcích, především co se týká rozložení sil v radě a postu primátora. Večer se kvůli tomu sejde regionální rada a klub pražské ODS. TOP 09 dala ultimátum pro jednání do dnešních 22:00.

Předseda klubu zastupitelů za TOP 09 Jiří Vávra řekl, že to ale nemusí nutně znamenat konec vyjednávání s ODS. „Občanští demokraté tím jen ztratí jakési právo první noci, tedy určitou exkluzivitu,“ uvedl. Pro TOP 09, která má jako vítěz voleb nejsilnější pozici v zastupitelstvu, se po dnešku otevře možnost dohodnout se na vládě v Praze s dalšími partnery.

Nabízí se třeba možnost spolupráce s ČSSD, zřejmě v podobě menšinové vlády. Vládnout by také mohla s přeběhlíky.

„Vedení ODS se sejde, abychom se dohodli a předali finální nabídku TOP 09,“ řekl předseda klubu zastupitelů za ODS Ondřej Pecha. „Jsme ochotni jednat o každé variantě týkající se kompetencí radních,“ uvedl. Klíčové jsou ale podle něj návrhy na rozdělení sil v radě, z nichž nechce ani jedna strana ustoupit. „Jednání budou o tom, jestli budeme akceptovat návrh TOP 09,“ doplnil.

TOP 09, která kvůli dlouhodobým neshodám rady v pondělí vypověděla koaliční smlouvu, požádala v úterý o primátorské křeslo a sedm křesel v jedenáctičlenné radě. Na jednání zastupitelstva totiž podle Vávry pro koaliční návrhy hlasuje pouze šest až sedm zastupitelů z dvacetičlenného klubu ODS. „A složení rady by mělo reflektovat poměr hlasování v zastupitelstvu,“ uvedl.

To ale ODS odmítla. Chce post primátora pro Bohuslava Svobodu a zachování dosavadního poměru sil v radě. ODS by tak zůstalo pět a TOP 09 šest křesel.

Ve třiašedesátičlenném zastupitelstvu má vítězná TOP 09 celkem 26 členů, druhá ODS 20 zástupců, ČSSD má 14 hlasů a komunisté tři. ODS po volbách obešla vítěznou TOP 09 a uzavřela koalici s ČSSD. Koaliční uskupení se ale zhruba rok po volbách rozpadlo a ODS začala spolupracovat s TOP 09.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!