Summit EU problémy řeckého hospodářství neřešil, uvedl Tusk | E15.cz

Summit EU problémy řeckého hospodářství neřešil, uvedl Tusk

Summit EU problémy řeckého hospodářství neřešil, uvedl Tusk
Donal Tusk
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Summit Evropské unie ve čtvrtek večer nejednal o ekonomické situaci krizového Řecka, řekl před půlnocí na závěrečné tiskové konferenci novinářům šéf Evropské rady Donald Tusk. Připomněl, že řecký premiér Alexis Tsipras a šéf Euroskupiny, tedy ministrů financí zemí používajících euro, Jeroen Dijsselbloem se dohodli na zahájení expertních konzultací, které mají připravit půdu pro pondělní ministerské jednání o řeckých požadavcích.

Mezi experty budou i lidé z Evropské komise. Její předseda Jean-Claude Juncker zdůraznil potřebu nalezení konsensuálního řešení. Připomněl, že Tsiprasova vláda zdůrazňuje svůj souhlas se 70 procenty stávajícího podpůrného programu. „Potřebujeme vědět, se kterými 70 procenty a u těch 30 procent musíme zjistit, co se dá udělat,“ podotkl Juncker.

Spolu se zástupci komise budou detaily řeckého postoje s tamní vládou vyjasňovat také zástupci Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské centrální banky (ECB). Tyto instituce spolu s EU přitom tvoří takzvanou „trojku“ věřitelů, jejichž program Tsiprasova řecká vláda odmítá.

Německá kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že možnost nalézt kompromis ve vyjednávání s Řeckem stále existuje a že na to strany mají ještě několik dní. „Evropa vždy vynikala při hledání kompromisu. Německo je připraveno,“ řekla. Kvůli zachování důvěryhodnosti je podle ní ale nutné dodržovat dohody.

Tsipras prohlašuje, že nové řešení musí být přijatelné pro všechny strany a hovoří o potřebě bojovat s „kořeny“ úsporných opatření a s „humanitární krizí napříč EU“. Do čela vlády se levicový politik dostal nedávno s programem odmítání úsporných opatření a „diktátu“ mezinárodních věřitelů. Na tiskové konferenci po summitu poznamenal, že podle něj může být dohoda v pondělí nalezena a zopakoval, že nemá v úmyslu vyvést Řecko z eurozóny.

Šéf Euroskupiny Dijsselbloem při odchodu novinářům řekl, že po odborné stránce nemá pochyby o schopnosti expertů řešení nalézt. „Ale jsem velmi opatrný, pokud se týká politické stránky věci. Bude to složité a potrvá to,“ prohlásil.

Řecko odmítá stávající podobu záchranného programu, který končí za dva týdny. Na dohodu má přitom v zásadě čas jen do pondělí, kdy se schází ministři financí eurozóny. Jejich minulá schůzka tuto středu nakonec zkrachovala, když Atény odmítly představu technického prodloužení stávajícího programu, které by umožnilo debatu o dalším řešení.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!