TOP 09 a ODS odmítají automaticky podpořit pražský rozpočet | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

TOP 09 a ODS odmítají automaticky podpořit pražský rozpočet

TOP 09 a ODS odmítají automaticky podpořit pražský rozpočet
Předsedkyně pražského zastupitelského klubu ODS Aleksandra Udženija
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Pražské TOP 09 a ODS nehodlají dát garance, že bez výhrad podpoří rozpočet, který připravila rozpadlá koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Podle nich je primátorčin požadavek vůči opozičním stranám nesmyslný a hraničí s diktaturou. Praha ročně hospodaří se zhruba 55 miliardami korun.

Primátorka, náměstkyně Eva Kislingerová (ANO) a náměstek Petr Dolínek (ČSSD) v úterý oznámili, že zahájili přípravu rozpočtového provizoria. Slib, že Praha i přes potíže v koalici vstoupí do nového roku s řádně schváleným rozpočtem, podle nich není možné splnit.

Vinu prý nese Trojkoalice. Zástupci Trojkoalice ale argumenty odmítli. Spolu s opozicí vyzvali primátorku, aby rozpočet předložila na prosincovém zasedání zastupitelstva. Primátorka na dnešní ráno svolala předsedy zastupitelských klubů a žádá od nich záruku.

„Nemůžeme si dovolit předložit návrh rozpočtu bez jasně deklarované podpory. Hrozilo by, že množství pozměňovacích návrhů udělá z návrhu, na kterém pracovala řada odborníků několik měsíců, jen cáry několika papírů, které budou špatné jak pro městské části, tak pro Prahu jako celek,“ uvedla primátorka v úterý večer.

Žádat garance? To je prý mimo realitu

„Žádat od opozice garance, že nebude dávat pozměňovací návrhy, je zcela mimo realitu a hraničí to s diktaturou,“ řekla Udženija, která jednání předčasně opustila. „Primátorka záměrně uvádí město, městské části a stovky organizací do rozpočtového provizoria za účelem vydírání,“ uvedl Novotný.

Podle něj má primátor zodpovědnost za rozpočet. A opozice mu nemůže předem slíbit, že se při projednávání rozpočtu vzdá diskuse. „Primátorčin požadavek je absurdní, úplně popírá smysl zastupitelské demokracie,“ doplnil.

Po loňských volbách vládly v Praze ANO, ČSSD a Trojkoalice s nejtěsnější většinou 33 hlasů. Koalice se rozpadla poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních. Spory mezi stranami se dál vyhrotily minulý týden, když zastupitelstvo odvolalo předsedu výboru pro územní rozvoj Jana Slezáka (ČSSD).

Trojkoalice deklarovala, že se chystá domlouvat koalici s TOP 09 a ODS. Jak a kdy bude sestaveno nové vedení města, zatím nedokázal nikdo říct. Žádné z politických stran se zatím nepodařilo získat v 65členném zastupitelstvu většinu.

Piráti jsou ochotni podpořit pražský rozpočet, mají ale podmínky
Čtyřčlenný klub pražských zastupitelů za piráty je připraven podpořit pětapadesátimiliardový rozpočet na příští rok. Mají deset podmínek. Dnes je sdělili primátorce Adrianě Krnáčové (ANO), řekl předseda klubu Jakub Michálek. Ani s hlasy pirátů ale nebude mít návrh rozpočtu garantovanou většinu v zastupitelstvu, kterou primátorka po stranách žádá.
„Rada návrh rozpočtu dnes schválí,“ myslí si Michálek. „Pokud rada výhrady vyřeší, jsme připraveni rozpočet podpořit, aby město nebylo v provizoriu,“ doplnil. Podle něj se výhrady týkají informatiky a přemrštěných nákladů na dopravu, mimo jiné na rozšíření Libeňského mostu, výstavbu tramvajové tratě do Slivence a stavbu radlické radiály. Chtějí víc peněz na cyklistickou dopravu.

Už nebude líp. Teď má být hůř, říká Andrej Babiš

Martin Čaban: Pražská životaschopnost

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!