Unie ohrožuje české zájmy, myslí si více než polovina Čechů | E15.cz

Unie ohrožuje české zájmy, myslí si více než polovina Čechů

Unie ohrožuje české zájmy, myslí si více než polovina Čechů
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas

ČTK
čap

Evropská unie ohrožuje české národní zájmy, myslí si to pětapadesát procent občanů, podle 49 procent jsou pak české zájmy v rozporu s těmi evropskými. Se členstvím České republiky v Evropské unii je spokojeno 41 procent lidí. Plyne to z výsledků průzkumu agentury STEM.

Nárůst míry spokojenosti na 48 procent letos v dubnu byl jen přechodný a aktuální počet spokojených je stejně jako loni v dubnu nejnižší od vstupu země do unie v roce 2004. Dvě třetiny Čechů se přesto cítí být Evropany. Počet těchto lidí se od roku 2011 nijak výrazně nezměnil.

Relativně nízké míře spokojenosti s integrací České republiky do EU podle průzkumu odpovídá hodnocení současného vývoje v této instituci. Směřování unie považuje za správné třetina Čechů. Do roku 2010 se bylo podobně smýšlejících mírně nad 50 procent. Vůbec nejméně jich bylo ale loni v září, a to 25 procent obyvatel.

S členstvím v unii jsou častěji spokojeni vysokoškoláci, studenti, podnikatelé, živnostníci a lidé z domácností s dobrou finanční situací. Z hlediska politických preferencí se na stranu unie častěji staví příznivci TOP 09 a ODS.

Naopak stoupenci KSČM, ČSSD a Strany práv občanů - zemanovci jsou kritičtější. Mezi zemanovci je přesto poměrně vysoký podíl lidí spokojených s členstvím země v EU, doplnili autoři průzkumu provedeného od 29. srpna do 8. září. Zúčastnila se ho tisícovka lidí.

Václav Klaus se mýlí. Ale je potřeba říci proč

Jiří Kolář: Evropské fondy pomáhají, ale nejsou samospasitelné

Autor: ČTK, čap
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!