Vláda schválila vydání dluhopisů za 674 miliard korun | E15.cz

Vláda schválila vydání dluhopisů za 674 miliard korun

Vláda schválila vydání dluhopisů za 674 miliard korun
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomáš Novák, Euro

ČTK

Vláda ve středu schválila návrh ministerstva financí na vydání dluhopisů za více než 674 miliard korun. Částka bude využita na úhradu schodku rozpočtu v letošním a loňském roce a na dluhy, které bude nutné splatit v letech 2015 a 2016.

Z návrhu zákona o státním dluhopisovém programu na úhradu schodku státního rozpočtu za rok 2013 a na rok 2014 a některých dluhů státu splatných v letech 2015 a 2016 vyplývá, že na úhradu schodků rozpočtu je v zákoně vyhrazeno přes 192 miliard korun. Dalších více než 482 miliard korun z dluhopisů chce ministerstvo využít na dluhy, které bude třeba splatit v letech 2015 a 2016.

Schodek rozpočtu loni činil 81,3 miliardy korun a letos je naplánován na 112 miliard korun, ale podle vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky i ministra financí Andreje Babiše bude zhruba 90 miliard korun.

„Emise státních dluhopisů podle tohoto zákona povede ke zvýšení státního dluhu o jmenovitou hodnotu prodaných státních dluhopisů určených ke krytí schodku státního rozpočtu, tedy nejvýše o 192,2 miliardy korun. Jmenovitá hodnota prodaných státních dluhopisů určených k úhradě splátek státního dluhu zvýší státní dluh jen dočasně,“ uvádí zpráva MF.

Na splacení starých dluhů

Podle materiálu bude totiž navrhovaných 482 miliard korun využito na splacení jistin starších státních dluhopisů, které jsou v roce 2015 a 2016 splatné. Mezi ně patří například emise domácích dluhopisů z roku 2005 za 58,9 miliardy korun, emise z roku 2010 za 65 miliard korun nebo i dluhopisy v eurech vydané v roce 2009 s pohyblivou úrokovou sazbou za 300 milionů eur.

„Cílem je tak získat povolení k provádění refinancování státního dluhu. Refinancování znamená prodloužení doby trvání dluhu státu, který již reálně existuje a který není možné zrušit jinak než splacením jeho jmenovité hodnoty (jistiny),“ uvádí materiál.

Stabilizace dluhu kolem 1,7 bilionu korun

Podle úterního vyjádření MF schválením tohoto zákona nedojde ke zvýšení státního dluhu. „Stále platí plán MF stabilizovat korunovou hodnotu státního dluhu nejméně do konce roku 2015 na úrovni konce roku 2013,“ uvedlo MF. V následujících dvou letech by se měl státní dluh podle MF stabilizovat kolem 1,7 bilionu korun. V letošním prvním pololetí státní dluh klesl o 35 milionů korun na 1,683 bilionu korun.

Dále MF uvedlo, že celková hodnota vydaných dluhopisů nakonec bude záviset na skutečném hospodaření letošního státního rozpočtu a na míře zapojení likvidity státní pokladny.

Ministerstvo zároveň upozornilo, že koncem května 2014 předložilo vládě návrh novely zákona o rozpočtových pravidlech, která umožňuje vydávat státní dluhopisy na úhradu rozpočtovaného schodku státního rozpočtu a na úhradu státního dluhu bez zvláštního zákona. Vláda tento materiál schválila minulý týden.

Dluhopisy za čtvrt miliardy eur

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!