Volby budou koncem října. Zeman nevyloučil účast komunistů ve vládě | E15.cz

Volby budou koncem října. Zeman nevyloučil účast komunistů ve vládě

Volby budou koncem října. Zeman nevyloučil účast komunistů ve vládě
Miloš Zeman
• 

ČTK
nos

Prezident Miloš Zeman nevylučuje účast komunistů ve vládě. Nejdříve by ale KSČM měla po jedno volební období podporovat menšinovou vládu ČSSD, řekl prezident v dnešním rozhovoru pro Haló noviny, které jsou stranickým listem KSČM.

Už v kampani před prezidentskou volbou Zeman říkal, že je pro něj představitelné, že by v prezidentské funkci jmenoval vládu, která by se vzhledem k výsledku voleb přímo či nepřímo opírala o KSČM a nyní se jeho předešlá slova naplňují

„Domnívám se, že KSČM by měla projít jakousi čtyřletou mezifází, v níž by tolerovala menšinovou vládu sociální demokracie,“ odpověděl prezident na otázku deníku, zda by komunisté mohli být ve vládě. „Ale je to samozřejmě můj osobní názor. Tím se nevměšuji do věcí KSČM či ČSSD. Jak se tyto strany rozhodnou, tak bude,“ dodal.

Poslanecká sněmovna dnes začne jednat o svém rozpuštění, které je cestou k předčasným volbám. Hlasování o přijetí návrhu na rozpuštění ovšem připadne pravděpodobně až na příští úterý. Zeman řekl Haló novinám, že když Sněmovna návrh odhlasuje, vyhlásí předčasné volby na 25. a 26. října. Uvedl, že to deníku řekl jako odměnu za postoj komunistických poslanců při hlasování o úřednické vládě Jiřího Rusnoka.

Pro ČSSD stále zůstává v platnosti tzv. bohumínské usnesení, které sociálním demokratům zakazuje spolupráci s komunisty na vládní úrovni. O jeho zrušení se hlasovalo naposledy na březnovém sjezdu v Ostravě, pro bylo jen devět delegátů.

Autor: ČTK, nos
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud