Za rozpuštění Sněmovny dostanou poslanci jako náhradu čtyři platy | E15.cz

Za rozpuštění Sněmovny dostanou poslanci jako náhradu čtyři platy

Za rozpuštění Sněmovny dostanou poslanci jako náhradu čtyři platy
Poslanecká sněmovna
• 
ZDROJ: čtk

tto

Pokud příští pátek zákonodárci rozpustí dolní komoru parlamentu, většině z nich přistane na kontech jako náhrada přes 223 tisíc korun. Zákon přitom nijak nebere v potaz skutečnost, že se o své mandáty připraví dobrovolně.

Všichni, kteří usedli do poslaneckých lavic před třemi roky, budou mít nárok na jeden plat a takzvaný násobek ukončených let, tedy ještě další tři platy. Peníze však podle Romana Žambocha z tiskového oddělení Poslanecké sněmovny dostanou až po třech měsících. „To proto, že na náhradu budou mít nárok jen ti, kteří nebudou v předčasných volbách znovu zvoleni,“ vysvětlil.

Poslanci se tedy připraví o pět platů, jejichž základní výše je 55 900 korun. Přijdou však také o různé náhrady a někteří i o příplatky za funkce předsedů či místopředsedů výborů. Třeba na reprezentaci a stravování dostává řadový poslanec 8300 korun měsíčně a k tomu ještě náhradu na dopravu v rozmezí od 20 700 do 31 400 korun. Šéfové výborů si navíc přilepší o 23 tisíc.

Poslanci budou jednat o rozpuštění sněmovny podruhé od schválení ústavní novely před čtyřmi lety. Pokud návrh podpoří, komoru by rozpouštěl prezident Miloš Zeman. Termín stanoven nemá. Zákonodárnou iniciativu by pak převzal Senát. Předčasné volby by se konaly do 60 dnů.

Autor: tto
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!