Zeman: Rozhodnutí Brna odmítnout Amazon bylo pitomé | E15.cz

Zeman: Rozhodnutí Brna odmítnout Amazon bylo pitomé

Zeman: Rozhodnutí Brna odmítnout Amazon bylo pitomé
Prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Prezident Miloš Zeman označil neschválení smluv, které by umožnily americkému internetovému obchodu Amazon postavit v Brně distribuční halu, za „pitomé“. Řekl to dnes v pořadu Českého rozhlasu Radiožurnálu Hovory z Lán. Vadí mu, že z Brna tak zmizí možnost vytvořit 2000 nových pracovních míst.

Počet lidí bez práce v lednu vystoupal nejvýše v historii České republiky. Úřad práce ČR jich evidoval téměř 630 tisíc. Nezaměstnanost se zvýšila na 8,6 procenta. Podle Zemana je však toto číslo „statistickým podvodem“, protože pokud by se počítalo podle dřívější metodiky jen z ekonomicky aktivní populace, byla by míra nezaměstnanosti 11,5 procenta. Nyní se počítá z veškeré populace ve věku 15 až 64 let.

Nejhorší na nezaměstnanosti ale podle Zemana je ztráta lidské důstojnosti. Také proto mu vadí rozhodnutí brněnských zastupitelů. „Já zamítnu investici, která mi přinese 2000 pracovních míst a obloukem se vrátím k tomu ponižování lidské důstojnosti, k tomu sociálnímu aspektu nezaměstnanosti. Mohu tvrdit, ať se na mě příslušní zastupitelé nezlobí, že to rozhodnutí je pitomé. Právě z těchto důvodů,“ řekl Zeman.

Prezident si prý dovede představit odmítnutí například, pokud by proti stavbě haly existovaly námitky ekologů, třeba kvůli prašnosti nebo hlučnosti. Možností by prý bylo i vyžadovat od Amazonu podporu do městských fondů. „Ale když se to bez jakýchkoliv předběžných podmínek prostě zatrhne, tak 2000 lidí budou bez práce. Tečka,“ podotkl Zeman.

Brněnští zastupitelé v pátek v jednom usnesení odmítli jak smlouvu s developerem CTP o prodeji pozemků, tak s Ředitelstvím silnici a dálnic o stavbě dálničního sjezdu. Amazon tak nejspíš odejde jinam. Ministr průmyslu Jan Mládek novinářům řekl, že se nyní bude snažit nabídnout Amazonu v Česku jinou lokalitu, aby neodešel do zahraničí.

Klíčovým problémem se stal neexistující sjezd z dálnice do průmyslové zóny Černovická terasa a neochota developera CTP brát na sebe další závazky v souvislosti s budováním sjezdu. Proti sobě stála rozhodnutí odmítnout minimálně 1500 pracovních míst, nebo zatížit ještě více dopravně městské části na jihu Brna, v nichž žije přes 20 tisíc obyvatel. Doprava už je tam nyní nadměrně velká.

Obří investice měla přesáhnout 100 milionů eur (2,7 mld korun). Ve druhé lokalitě v Česku, kde chce Amazon investovat, v Dobrovízi u Prahy, zastupitelé ve čtvrtek těsně schválili memorandum o spolupráci a smlouvu s developerem. Obec leží blízko pražského letiště Václava Havla.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!